Polonya Spor ve Turizm Bakanı Kamil Bortniczuk, 40 kadar ülkenin bir sonraki Olimpiyat Oyunlarını boykot edebileceğini ve bunun tüm etkinliği anlamsız hale getirebileceğini söyledi.

Onun yorumları, Polonya, Litvanya, Estonya ve Letonya'nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Ruslar ve Belarusluların 2024'te rekabet etmesine izin verme planını ortaklaşa reddetmesinin ardından geldi. Ukrayna, böyle bir durumda Paris Olimpiyatlarını boykot etmekle tehdit etti.

Ancak IOC Perşembe günü herhangi bir boykotun "yalnızca sporcuları cezalandıracağını" söyledi. Bortniczuk, 10 Şubat'taki toplantıda İngiltere, ABD ve Kanada'nın da aralarında bulunduğu 40 ülkeden oluşan bir koalisyonun IOC planları bloğunu desteklemek için toplanabileceğine inandığını söyledi.

“Bununla birlikte, Olimpiyatlardan önce herhangi bir zor kararla karşı karşıya kalacağımızı düşünmüyorum ve Oyunları boykot edersek, parçası olduğumuz koalisyon oyunları orada yapacak kadar geniş olacak."

IOC geçen hafta Rus ve Belaruslu sporcuların Paris'te tarafsız bir bayrak altında yarışmalarına izin vermek için "bir yol araştıracağını" duyurdu ve "hiçbir sporcunun yalnızca pasaportları nedeniyle yarışmasının engellenmemesi gerektiğini" ekledi. Hareket, İngiliz hükümetinin planın "savaş gerçekliğinden uzak bir dünya" olduğunu söylemesiyle kınandı.

Ukrayna Spor Bakanı Vadym Guttsait, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından IOC yürütme komitesi tarafından Rus ve Belaruslu sporculara uygulanan yasağa uymak için ülkenin spor yetkililerinin uluslararası federasyonlarla "iletişimi güçlendirmesi gerektiğini" söyledi. Ancak IOC başkanı Thomas Bach, o zamandan beri bunun yalnızca sporcular için "koruyucu" bir önlem olarak tasarlandığını söyledi ve şimdi onlara karşı ayrımcılığa uğramamaları konusunda ısrar ediyor.

Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya'dan Betmavera bakanları Perşembe günü "Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Rusya ve Beyaz Rusya'dan sporcuları tarafsız bir bayrak altında bile yarışmaları için geri getirme girişimlerinin reddedilmesi gerektiğini" söylediler. Tarafsızlık kisvesi altında Rus ve Belaruslu sporcuları uluslararası spor müsabakalarına döndürme çabaları, bu ülkelerin siyasi kararlarını ve yaygın propagandasını meşrulaştırıyor” dedi.

Ve "tüm uluslararası spor organizasyonlarını ve federasyonlarını" savaşın sonuna kadar Rus ve Belaruslu sporcuları uluslararası rekabetten çıkarmaya çağırdılar.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Rus ve Belarus spor yönetim organlarının uluslararası spor organizasyonlarından ihraç edilmesini desteklediğini ve bu organizasyonlara iki ülkeden yayın yapan etkinlikleri durdurma çağrısında bulunduğunu söyledi. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, sporcuların Olimpiyatlar gibi etkinliklere katılmaları halinde tarafsız sporcular olmaları ve "Rusya veya Betmavera giriş devletlerini temsil etmediklerini kesinlikle açıkça belirtmeleri" gerektiğini de sözlerine ekledi.

IOC, Rus ve Belaruslu atletlerin yarışmaya dönüşü hakkında herhangi bir görüşme yapılmadığını yineledi ve Ukrayna ve diğer ülkeleri boykot tehdidinin sonuçları konusunda uyardı. IOC bir soru-cevap belgesinde, "Şu anda Ukrayna NOV tarafından değerlendirilmekte olan Olimpiyat Oyunlarını boykot etme tehdidi, Olimpiyat hareketinin temellerine ve temsil ettiği ilkelere aykırıdır." Perşembe.

"Boykot, tüm NOC'leri 'sporcular göndererek Olimpiyat Oyunlarına katılmak' zorunda bırakan Olimpik Tüzüğün ihlalidir. Tarihin gösterdiği gibi, önceki boykotlar siyasi hedeflerine ulaşamadı ve yalnızca NOV'u boykot eden sporcuları cezalandırmaya hizmet etti.