Almanya Mavi Kart uygulaması ile diğer ülkelerin önüne geçerek yüksek nitelikli yabancı çalışanları cezbetmeye çalışırken, bu süreç Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyenler için de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Avrupa'nın en güçlü ekonomik yapılarından birine sahip olan Almanya Mavi Kart ile yabancı yetenekleri ülkesine çekme hususunda öncü bir rol oynamakta ve bu kartı en çok kullanan ülkeler arasında başı çekmektedir. 2024 yılında daha da esnek hale getirilmiş yeni Almanya Mavi Kart şartları ile birlikte Almanya, iş bulma ve çalışma imkanlarını daha da genişletmektedir.

Almanya Mavi Kart Nedir?

Avrupa Birliği’nin yüksek vasıflı işçi çekme politikasının bir parçası olan Mavi Kart Almanya içinde de çalışma ve yaşama izni sunan prestijli bir programdır. Yüksek nitelikli iş gücüne Almanya'da geniş fırsatlar sunan bu kart, başvuru sahiplerine ve onların ailelerine çalışma ve ikamet hakkı tanımaktadır.

Almanya Mavi Kart Şartları ve Gereksinimleri

2024 itibariyle Almanya Mavi Kart şartları eğitim anlamında baktığınınzda üç ana opsiyon etrafında şekillenmektedir;

  • Üniversite Diploması: Almanya’da denkliği olan veya olabilecek bir üniversite diplomasına sahip olmak gerekmektedir.
  • Mesleki Eğitim (Ausbildung): En az 3 yıllık mesleki eğitim diploması da uygun şartlarda kabul görmektedir.
  • IT Uzmanları: Mesleğinde en az 3 yıllık tecrübe ve yıllık brüt 41.041,80 € maaş teklifi alanlar için üniversite diploması şartı aranmaz.

Almanya Mavi Kart Maaş Gereksinimleri

Başvuru sahipleri, Almanya'da en az altı aylık bir iş sözleşmesime sahip olmalı ve bu iş sözleşmesi de belirli maaş sınırlarını karşılamalıdır. 2024 için genel kural, yıllık brüt maaşın en az 45.300 € olması gerektiğidir. IT uzmanları ve darboğaz meslekler için bu sınır 41.041,80 € olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla belirli mesleklerde bu sınır da kabul edilebilmektedir. Ayrıca genel anlamda mesleğinizde en az 2-3 yıllık bir tecrübe sahibi olmanız beklenecektir.

Almanya Mavi Kart Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasında, geçerli bir pasaport, biyometrik fotoğraf, üniversite diploması, iş sözleşmesi, sağlık sigortası ve başvuru formu gibi belgeler yer almaktadır. Sürecin kendisi ise, hazırlık, başvuru, değerlendirme ve sonuç adımlarından oluşmaktadır.

Almanya Mavi Kart Sahibi Olmanın Avantajları

-Çalışma ve Oturma İzni: Mavi Kart sahipleri dört yıl süreyle Almanya’da çalışma ve oturma iznine sahip olur, bu süre uzatılabilmektedir. Aynı zamanda uygun şartlar altında, 2 sene kadar geçtikten sonra kalıcı oturum iznine de çevrilebilmektedir.

-Aile Birleşimi: Eşler ve çocuklar da çalışan ile birlikte oturma ve çalışma izni alabilmektedir.

-Vatandaşlık: 8 yıl boyunca Almanya'da ikamet eden Almanya Mavi Kart sahipleri vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Sonuç

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurmak umuyoruz ki sizin bir sonra hedefinizi belirlemenizde faydalı olacak ve size fikir verecektir. Almanya mavi kart ve başvuru şartları ile alakalı oluşabilecek diğer sorularınız için bu değerli bilgileri sunan BestinCV ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.