Android cihazlarda pil ömründen tasarruf etmekte zorlanıyor musunuz? Hepimiz sık sık şarj etmekten nefret ederiz. Yeni akıllı telefonumuzu satın almayı planladığımızda pil yedeği her zaman önemlidir. Piyasada iyi pil yedeğine sahip çok sayıda Android akıllı telefon var, ancak ne yazık ki sonsuz pil ömrüne sahip değiller. İşte Android pil ömrü uzatma için bazı basit ipuçları.

Android Cihazlarda Pil Ömründen Tasarruf Edin

İşte Android telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için altın ipuçları:

1. Siyah Duvar Kağıdı Pil Ömründen Tasarruf Sağlar

Evet, garip ama gerçek, siyah duvar kağıdı Android pil ömrü uzatma sağlayabilir. Neden siyah duvar kağıdı? - Çünkü piyasadaki çoğu akıllı telefon sadece renkli pikselleri aydınlatan AMOLED ekrana sahiptir. Ve siyah pikseller ışıksızdır, bu nedenle ne kadar çok siyah pikseliniz varsa veya pikseller ne kadar koyu olursa, onları aydınlatmak için o kadar az güç gerekir.

2. Pilinizi Kimin Tükettiğini Öğrenin

Bu yöntem önemlidir, sadece pilinizin tükenmesinden sorumlu olan suçluyu bulun. Bunu "Ayarlar > Pil" bölümüne giderek yapabilirsiniz. Bu seçenek telefonunuzun pilini neyin tükettiğinin dökümünü çıkaracaktır. Uygulamalar ve özellikler azalan pil tüketim listesinde görüntülenecektir. Çok az kullandığınız bir uygulama veya hiç kullanmadığınız bir özellik bulursanız, uygulamayı kaldırmak veya özelliği kapatmak isteyeceksiniz.

3. Ana Ekran Widget'ları ve Canlı Duvar Kağıdı Kullanmayın

Pek çok insan akıllı telefonlarında ana ekran widget'ları kullanıyor, bunun işlerini kolaylaştıracağını düşünüyorlar. Ancak pil ömrü üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Widget'ların işlevi daha fazla RAM gerektirdiğinden ve ayrıca arka plan işlemi pilinizin tükenmesini hızlandıracaktır. Pil ömrünüzden gerçekten tasarruf etmek istiyorsanız ana ekrana widget eklemekten kaçının.

Evet, canlı duvar kağıtları akıllı telefonunuzun ana ekranına hayat verir. Ancak çok fazla pil ömrü kullandığını unutmayın çünkü canlı duvar kağıtları ekranı her zaman aktif hale getirir ve bu da pil tüketir.  Bu nedenle, duvar kağıdı olarak normal hareketsiz görüntüleri tercih edin veya daha önce de söylediğimiz gibi siyah duvar kağıtları kullanın ve pil ömründen tasarruf edin.

4. Otomatik Parlaklığı Kapatın

Otomatik Parlaklık - kullanışlı bir özellik gibi görünüyor, ancak bunu tercih etmeyin. Aslında, otomatik parlaklık genellikle gerçekten ihtiyacınız olandan çok daha parlaktır. Parlaklığı manuel olarak düşük ama rahat bir seviyeye ayarlamak ve gerektiğinde yükseltmek daha iyidir. Bu, telefon pil ömrü uzatma için en iyi yollarından biridir çünkü ekranlar en büyük pil emicilerden biridir.

5. Uygulama Yenileme Sıklığını Kontrol Etme

Bir sonraki yöntem, bazı uygulamaların yenileme sıklığını kontrol etmektir. Arka planda yeni e-postaları ve diğer verileri kontrol eden uygulamalar, yeni bilgileri almak için sık sık güncellenir. Bu sık arka plan veri alma işlemi pilinizi hızla tüketecektir.

Bunu devre dışı bırakmak için "Ayarlar > Hesaplar" bölümüne gidin ve Android cihazınızın arka planda Google hesaplarınızla (ve diğer hesaplarla) otomatik olarak senkronize olmasını önlemek için Verileri otomatik senkronize et seçeneğinin işaretini kaldırın. Android cihazınızın arka planda Google hesaplarınızla (ve diğer hesaplarla) otomatik olarak senkronize olmasını önlemek için Verileri otomatik senkronize et seçeneğinin işaretini kaldırın. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaları kapatmaya zorlayın.

6. Daha Kısa Ekran Zaman Aşımı Ayarı Pil Ömründen Tasarruf Sağlar

Ekranınızın ekran zaman aşımını sizin için pratik olduğu kadar kısa bir süreye ayarlayın. Bir düşünün, ekran zaman aşımınız bir dakikaya ayarlanmışsa, 15 saniyeye ayarlanmış olandan dört kat daha fazla güç kullanacaktır. Araştırmalar, ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının akıllı telefonunu günde 150 kez açtığını bildiriyor, bu nedenle uzun bir ekran zaman aşımı ile kısa bir zaman aşımı arasındaki fark kısa sürede artıyor. Bunu azaltmak, pilinizin daha uzun süre çalışmasına yardımcı olacaktır.

7. Titreşimi Kapatın

Titreşimi kapatın. Bu ek farkındalığa gerçekten ihtiyacınız yoksa, gelen aramalar için titreşim uyarılarını kapatın. Aslında telefonunuzu titreştirmek, çaldırmaktan daha fazla güç harcar.

8. Kilit Ekranı Bildirimlerini veya Widget'larını Kullanın

Kilit ekranı bildirimleri veya kilit ekranı widget'ları da telefon pil ömrü uzatma için yardımcı olabilir. Bunun nedeni, tüm ekranınızı açmak zorunda kalmadan bildirimlerinizi bir bakışta görebilmenizdir. Bu, özellikle hemen takip etmeye değmeyen çok sayıda bildirim alıyorsanız kullanışlıdır.

Kaynak: https://androidrehber.com/android-batarya-sagligini-ogrenme/