Ataks tavuğu yumurtaları artık günümüzde her tavuk yetiştiricisinin gözdelerinden birisi haline geldi. Ataksların bakımı da aslında oldukça kolaydır. Bu cinsteki tavuklar doğdukları andan itibaren 5 ay içerisinde yumurta vermeye başlarlar. Eğer ataksları gezen tavuk olarak besler ve yetiştirirseniz de en maksimum verimle yumurta verecektir. Düzgün bir şekilde bakıldığı takdirde de aralıksız olarak 3 sene yumurta vermeye devam edecektir.

Ataks tavuklarının çoğu melez olmaktadır bu yüzden safkan olanları bulabilmek için güzel bir araştırma yapmanız gerekir. Özellikle de bu tavukları temin edeceğiniz yer çok önemlidir. Koçoğlu Tavukçuluk sayesinde safkan ve en verimli ataks tavuklara kolayca sahip olabilirsiniz. Atakslar günde ortalama 120 gram kadar yem tüketirler. Ayrıca yumurta ağırlıkları da 60 grama kadar çıkabilmektedir. Yumurtalarının rengi de kahvrenegiye yakın olsa da bu açık bir kahverengidir. Ataks tavukların fiyatları da değişiklik gösterir ama ortalama 20 TL’den başlayan bir fiyatı bulunur. Bu fiyat 10 haftalık atakslar içindir. Daha büyük (17 haftalık) ataksların fiyatı ise 35-40 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yılda size ortalama 300 yumurta sağlayabilecektir. Bu yüzden hem düşük yem tüketimi hem de yıllık verdiği yumurta sayısına bakıldığında ataks tercih edilebilecek bir yumurtacılık hayvanıdır.

Lohman Brown Almak İsteyen Tavukçular Kime Danışmalı?

Lohman Brown yine yumurta üreticiliğinde sıkça rastlanılan ve tercih edilen bir tavuktur. Hatta gezen tavuk ve ticari tavukçulukta Lohman cinsleri en çok tercih edilen tavuklardandır. Lahmanlar Alman kökenlidir ve kahverengi bir yumurta vermektedir. Kahverengi yumurtacılıktaki kilit hayvanlardan bir tanesidir. 1 senede ortalama 320 tavuk yumurtası verebilmektedir. Tavuklar her ne kadar yumurtacılık sektörünün içinde de olsa en başta onun bir hayvan olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden de verimden çok tavuğun sağlığı ön planda tutulmalıdır. Her türlü kontrolü güzelce yapılmalıdır ve sağlıklı tutulmalıdır.

Tinted Cinsi Tavuklar Hakkında Önemli Bilgiler

Tinted tavuğu belki de tavuk üreticileri arasında en çok yaygınlaşmaya başlayan türlerden birisi olmuştur. Tinted’lar tam olarak bir fiyat performans ürünüdür. Bu yüzden tavuk yetiştiricileri tarafından da çokça tutulur. Tinted günde ortalama 100-150 gram arasında yem yer. Tıpkı Lohmanlar gibi senelik ortalama olarak 310-320 yumurta verirler. Tintedlar uzun ömürlüdür. Ayrıca az yem ile hayata devam edebilirler. Yüksek kalitede ürettikleri yumurtalar da düşük bir üretim maliyeti ile gerçekleşir. Ayrıca yumurta renkleri kremdir. Yumurtladıkları yumurtaların boyları L-XL olarak değişir ki bir yumurta için çok iyi bir büyüklüktür. Uygun ve farklı habitatlarda yumurtaların boyutları ve renkleri de değişiklik göstermektedir. Eğer siz de yumurta üreticiliğine adım atmak istiyorsanız işe Tinted ile başlayabilirsiniz. Koçoğlu Tavukçuluk her konuda size destek sağlamak ve en güzel tavukları satmak için yanınızda.