Avşa Adası, Balıkesir iline bağlı Marmara Adası ilçesinde bulunan, 36 km²'lik bir adadır. Yaz aylarında turizm açısından oldukça popüler olan bu adada nüfus, 200.000 kişiye kadar çıkabilmektedir. Ancak kış aylarında bu rakam yaklaşık olarak 10.000 civarında seyretmektedir. Ada, başlıca geçim kaynağını zeytincilik ve üzüm bağcılığından sağlamaktadır.

Avşa Adası Geçim Kaynakları

Avşa, "Adakarası üzümü" ile meşhurdur ve bu üzümlerden üretilen şaraplar Türkiye genelinde tanınmaktadır ve zincir marketlerde satılmaktadır. Ada sınırları içinde bulunan Yiğitler Köyü halkı, kış aylarında balıkçılık, yaz aylarında ise pansiyonculuk yaparak geçimini sağlamaktadır. Avşa Adası'nın geçmişten günümüze yaşayan az sayıdaki yerlisi, Rum kökenlidir ve oldukça misafirperverdirler.

Avşa Adası'nda Turizm

Turizm, bölgenin yaz aylarında temel geçim kaynağı olduğundan, Avşa Adası'nda 500'den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler arasında pansiyonlar, oteller, apartlar ve kiralık villalar yer almaktadır. Ancak, kış aylarında bu tesisler genellikle kapalıdır. Yalnızca az sayıda pansiyon ve otel, bölgeye gelen çalışanlar için açık tutulmaktadır. Bahar Aqua Resort, Mavi Marmara, Afissia Garden Hotel ve Grand Avşa Hotel, Avşa otelleri arasında popülerdir.

Avşa Adası'na Ulaşım

İstanbul'dan Avşa'ya Yenikapı İDO Hızlı Feribotları ile, Tekirdağ ve Erdek'ten ise arabalı feribotlarla sağlanmaktadır. İDO seferleri genellikle yaz aylarında düzenlenirken, kış aylarında ise Adalar 1 Tekirdağ'dan ve Gestaş Erdek'ten arabalı ve yolcu taşımacılığı hizmeti sunmaktadır. Avşa feribot seferleri hakkında bilgi alarak yolculuk planınızı yapabilirsiniz. İyi tatiller dileriz.