Aydın Didim Apollon Tapınağı giriş ücreti 2022 nedir sorusu yanıt buldu. 2 bin 600 yıldır ayakta duran Apollon Tapınağı hem hikayesi hem de görkemli yapısı ile ziyaretçilerini selamlıyor. Günümüze kadar korunarak gelen Apollon Tapınağı, her yıl binlerce yerli yabancı turiste kapılarını açarken, Aydın’ın tanıtımına da önemli katkı sağlıyor.

Aydın Didim Apollon Tapınağı giriş ücreti 2022

Aydın Didim Apollon Tapınağı giriş ücreti 2022 50 TL’dir. Apollon Tapınağı’na müzekart ile de giriş yapılıyor. Efes'teki Artemis Tapınağı ve Sisam Adası'ndaki Heraion Tapınağı'ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine de sahip olan Apollon Tapınağı, antik bir kehanet merkezi olarak da biliniyor. Milattan Önce (M.Ö.) 8. yüzyılda İyonyalılar tarafından inşa edilen tapınağın, Yunan mitolojisindeki Tanrı Kral Zeus'un oğlu Apollon'a adandığı düşünülüyor.

Antik çağın en iyi korunmuş tapınaklarından Didyma Apollon Tapınağı, 1906-1913 yılları arasında tamamen gün ışığına çıkarılmasının ardından kısmen ayağa kaldırılarak ziyarete açılırken, tapınağın kehanet merkezi olarak değerlendirilmesi merkezi avlu içinde bulunan ve yeri tespit edilemeyen kutsal su kaynağı ile naiskos adındaki küçük bir tapınağın bulunmasına dayandırılıyor.

Doğal güzelliğinin yanı sıra hikayesiyle de dikkatleri üzerine çeken Apollon Tapınağı’nın ise Yunan mitolojisinde yılan saçları olan, korkunç yüzlü ve kendisine bakanları taşa çeviren Medusa tarafından korunduğuna inanılmaktadır.

son dakika izmir ege bölgesi haberleri