İş güvenliği ile uğraşan kişilere iş güvenliği uzmanı denir. Günümüzde iş güvenliğine ve iş sağlığına bağlı olarak iş güvenliği hususunda verilen eğitimlerde artış meydana gelmiştir.

İş güvenliği uzmanlığı kendi içinde üçe ayrılır:

  • A tipi uzmanlık
  • B tipi uzmanlık
  • C Tipi uzmanlık

B tipi iş güvenliği uzmanının görevi az tehlikeli ya da tehlikeli olan mekanların prosedürlerini ve çalışma prensiplerini inceleyip teftiş etmektir. Günümüz itibariyle önemi artan B tipi iş güvenliği uzmanı eğitimi için kişilerin önünde farklı farklı pek çok alternatif vardır.

2023 yılı itibariyle B sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimi fiyatları kurumdan kuruma farklılık gösterse de fiyatlar çoğu zaman 3000 lira ile 4000 lira arasındadır. Bu fiyat aralığı bazı kurumlarda sunulan eğitimin içeriğine ve kalitesine göre değişebilir.

Eğitim kurumlarında belirtilen fiyatlar tahsil edilirken nakit ya da kredi kartıyla ödeme seçenekleri kişilere sunulur.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi Veren Kurumlar?

İş güvenliği uzmanlığı konusunda eğitim hizmeti sunan kurumların bünyesinde genellikle A tipi uzmanlık, B tipi uzmanlık ve C tipi uzmanlık eğitimleri beraber olarak verilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı yetiştirme alanında eğitim veren kurumların çalışma prensipleri şöyledir:

  • Uzaktan eğitim ve örgün eğitim olmak üzere iki farklı eğitim türü kullanılır.
  • Kurumlarda uzaktan eğitim ve örgün eğitim hizmetinin başlangıç tarihleri değişkenlik gösterir.
  • Kurumlara üye olan kişiler farklı farklı şubelere yerleştirilir.
  • Eğitimler, iş sağlığı güvenliği uzmanlarının görev, yetki ve sorumlulukları adı verilen yönetmeliğe uygun olarak verilir.
  • Dersler önceden belirlenmiş olan bir ders programına uygun olacak bir sırada düzenli olarak verilir.
  • Eğitime kayıt yaptıran kişilere dersler başlamadan önce eğitimin içeriği hakkında detaylı bilgi verilir.
  • Kredi kartına farklı taksitlendirme imkanları sunularak maddi açıdan kişilere yardımcı olmaya çalışılır.

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 2023 başvuruları başladı Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 2023 başvuruları başladı

İstanbul’da En İyi Kurumlar Hangileri?

İş sağlığı güvenliği ya da İSG şeklinde kısaltılan bu disiplin kolu çalışma ortamının her türlü olumsuzluktan arındırılarak kişilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir ortamda verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliğiyle alakalı İstanbul ili genelinde pek çok farklı kurumun açıldığı kişilerin dikkatini çekecektir. İstanbul’un hemen her ilçesinde iş sağlığı ve güvenliğiyle alakalı eğitim hizmeti veren bir kuruma rastlamak mümkündür.

Bu kurumların kimisi verdiği eğitimle adından söz ettirirken kimisi de eğitim açısından yetersiz kaldığı için şikayetlere maruz kalır.

Eğitim almak isteyen kişilerin İstanbul’da bu konuda en iyi eğitim veren yeri araştırdıklarında farklı farklı kurum isimleriyle karşılaşmaları kuvvetle muhtemeldir. Bunun sebebi her eğitim kurumunun iyi olduğu farklı farklı yönlerin olmasıdır.