Milli savunma bakanlığına veya E devlet üzerinden direkt olarak başvuru formunu doldurarak yapılacak bedelli askerlik başvuru için celp ve sevkiyat işlemleriyle belirlenen tarihler arasında müracaat olmalıdır. Belirlenen bedelli askerlik ücretinin ödenmesi ve dekontla birlikte belgelerin MSB’ye teslim edilmesi de süreç dahilindedir. 2022 yılında ve 2021 yılında bedelli askerlik için yasal düzenlemeleri esasa alarak başvuru tarihlerine göre süreç başlatılmalıdır.

Bedelli Askerlik Başvurusu Ne Zaman ?

21 günlük temel askerlik eğitimiyle ilgili yapılan yeni düzenlemede, askerlik çağına gelmiş her Türk vatandaşının temel eğitimden geçmesi şartı vardır. Bunun dışında 6 aylık askerlik şart koşulmuş, ‘’Askerlik yapamaz’’ belgesi bulunanlar için bedelli ve normal askerlikte yönetmelikten kaldırılmıştır. Celp ve sevk hususlarına bakılarak, Milli Savunma Bakanlığının son aldığı kararlara göre 2021 yılında bedelli askerlik başvurusu 16, 17, 18 eylül, 22, 23 ekim ve 25, 26, 27 kasımda kabul edilmektedir.

Başvuru için askerlik celbiyle birlikte ödenmesi gereken ücretin dekontunu vererek, temel eğitim sevkiyatının başlatılması gerekmektedir. Bu tarihler arasında başvuru yapılmaması durumunda, 6 aylık askerlik dönemini geçirmeden gidilmesi de MSB tarafından şart koşulmuştur.

Bedelli Askerlik Başvurusu 2022 Yılında Ne Zaman Açılacak?

2022 yılının birinci ve ikinci yarısına göre yapılan düzenlemelerde, askerliğin bedelli olması şartlarına göre celp ve sevkiyat belgelerinin verilmesi gerekmektedir. 2022 yılında bedelli askerlik başvuru için Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapacak, tahmini olarak Ocak, Şubat ve Nisan aylarında bedelli askerlik başvuruları açılacaktır.

Bu dönemde askerlik zamanı gelmiş her vatandaşın, başvurularını e devlet üzerinden ve MSB üzerinden yapabilmesi sağlanacaktır. Askerlik dönemi geçmiş ve kaçak sayılan vatandaşların bedelli askerlik ile ilgili yaptıkları bütün başvurular reddedilebilmektedir. Karar henüz yönetmelikten geçmemiş ancak asker kaçağı yoklamasında çıkanlar için para cezasının da beklendiği bilinmektedir.

Bedelli Askerlik Başvurusu E Devlette Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden askerlik başvurusu veya bedelli için başvuru yapacak adayların arama alanında ‘’Asal’’ yoklama başvuru yazarak askerliklerinin gelmesi üzerine başvurularını yapmaları gerekmektedir. E devlet sistemine giriş yaparak yoklama başvurusu veya Milli savunma bakanlığı yazarak askerlik ile ilgili detayların da öğrenilmesi sağlanmıştır.

2022 yılında başvuru yapacak adaylar için yeni düzenlemeler ve askerlik şartları, koşulları üzerinden MSB resmi web sitesini takip etmeleri gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Sevk Alamayanlara Ne Olacak?

Milli savunma bakanlığının başlattığı yeni düzenlemelerde askerliğe sevk belgesi almaları için e devlet üzerinden yeni düzenlemeler başlatılmıştır. Kamu kurumları kapsamında, e devletten alınacak belgenin olmaması, askerlik sürecinin başlatılmamasına neden olacaktır.

Askerlik başvurusu için yoklama kaçağı cezasına yönelikte sevk almayanlar için yeni düzenlemeler yapılacağı duyurulmuştur. Sevk kağıdı bulunmayan vatandaşlar bedelli yapamayacak, yoklama kaçağı cezası bulunanlarında yeni dönemde askerlik durumu belgesi bulunmaması üzerine yeni yönetmeliklere başvurulacağı açıklanmıştır. Süreci butce.org üzerinden takip ederek, yeni düzenlemeleri öğrenebilirsiniz.