Türkiye’de son yılların turizm trendlerinden biri gastronomi turları. Yerli ve yabancı binlerce turist, ülkemizin zengin mutfağını keşfetmek için dört bir şehre akın ediyor. Bu şehirlerimizden biri İzmir. Ege’nin incisi İzmir, yöresel lezzetleriyle gastronomi turlarının uğrak şehirlerinden biri.

İzmir’in turistik zenginliklerini ve yöresel mutfağını keşfetmek isteyen turistlerin birçoğu araç kiralamayı tercih ediyor. Zira İzmir araç kiralama açısından oldukça yeterli bir şehir. Araç kiralamayı düşünenler, istedikleri aracı, günübirlik veya birkaç günlük kiralayabiliyor, tüm şehri ve hatta çevre il ve ilçeleri, rahat ve hızlı bir şekilde dolaşabiliyorlar.

Özel araçla bir günde İzmir lezzetlerini keşfetmek isteyenler için zengin ve detaylı bir içerik hazırladık.

İzmir’de kahvaltı: Boyoz ve Gevrek 

İzmir’de gününüze kahvaltı ile başlayın. Kahvaltıda, İzmir’in meşhur lezzetlerinden gevrek ve boyozun tadına bakmayı unutmayın. Şehirdeki en popüler lezzetlerden biri olan boyoz, un, sıvıyağ ve tahin ile yapılıyor. Bununla birlikte, et, peynir, zeytin ve ıspanak gibi iç malzemelerle de hazırlanabiliyor. Alsancak Dostlar Fırını ve 25 Saat Gece Boyozcusu gibi işletmeler, boyoz konusunda oldukça iddialı. İzmir kahvaltısının diğer yıldızı gevrek, yani simit. İzmirliler, simit yerine gevrek demeyi tercih ediyor ve kahvaltıda bolca tüketiyor.

Kahvaltı için Alsancak, Kordon, Bostanlı ve Bornova gibi noktaları tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Bornova araç kiralama imkanlarından yararlanıp, uygun bir aracı kiralayabilir, ardından en yakın restorana giderek İzmir’in yöresel kahvaltısının tadını çıkarabilir ve lezzet turunuzu başlatabilirsiniz.

İzmir’de en meşhur fast-food: Kumru

İzmir denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri ‘kumru’ oluyor. Susamlı sandviç ekmeği arasına sosis, salam, sucuk, domates vs. konularak hazırlanan kumru, İzmir’in en sevilen lezzetlerinin başında geliyor. Aslında kumru, sıcak ve soğuk olmak üzere iki çeşitte yapılıyor. Sandviçler, kumru olarak adlandırılan ‘susamlı ekmek’ ile yapılıyor. Soğuk kumru, kumru ekmeğinin arasına, İzmir tulum peyniri, domates ve biber konularak, sıcak kumru ise yine kumru ekmeğinin arasına kömürde pişirilmiş sucuk, salam, kaşar peyniri ve domates konularak hazırlanıyor.

İzmir’de meşhur olan bu susamlı sandviç ekmeği, şekil olarak kuşun gövdesine benzediği için kumru ekmeği olarak adlandırılıyor. İzmir’de Bostanlı’da bulunan Kumrucu Ömür gibi popüler kafe ve restoranlarda İzmir kumrusunun tadına bakabilirsiniz.

Tatlı ziyafeti: İzmir Bombası ve Şambali Tatlısı

İzmir mutfağının en meşhur tatlılarından İzmir Bombası ve Şambali Tatlısı, tadına bakılması gereken lezzetler arasında. Özellikle İzmir Bombası, sosyal medyanın da etkisiyle son yıllarda oldukça popüler. Hamur ve bol çikolata ile hazırlanan İzmir Bombası, şehirde, hemen hemen her kafede veya restoranda bulunuyor ve taptaze servis ediliyor. İzmir turunuzu, bu şahane tatlının tadına bakmadan sonlandırmayın. İzmir Bombası için Alsancak’ta bulunan Çelebi Unlu Mamülleri ve Sevinç Pastanesi gibi popüler işletmeleri tercih edebilirsiniz.

İzmir’in diğer meşhur tatlısı Şambali. Revaniye kıyasla daha yoğun bir kıvama ve tada sahip olan Şambali, süt, irmik, şeker gibi ana malzemelerle hazırlanıyor. Seyyar satıcılar tarafından da hazırlanıp satılan ve bu nedenle İzmir’in sokak lezzetleri arasında gösterilen Şambali tatlısı, özellikle Kemeraltı Çarşısı’nda oldukça meşhur. Bununla birlikte, şehirdeki Meşhur Hisarönü Şambalicisi, Şambali tatlısı konusunda iddialı.

Sokak lezzetleri: İzmir söğüş, Kokoreç, Midye

İzmir’in en popüler sokak lezzetleri, söğüş, kokoreç ve midyedir. Özellikle söğüş, Anadolu’nun pek çok yerinde yapılıyor olsa da son yıllarda İzmir’le özdeşleşmiştir. İzmir söğüş, dil ve yanak etinin ağırlıkta olduğu et karışımı, soğan, maydanoz, domates ve baharatlarla hazırlanan ve genellikle lavaşa sarılarak dürüm şeklinde tüketilen bir lezzettir. İzmir Söğüş için Meşhur Hisarönü Söğüş ve Bostanlı Söğüşçüsü gibi yerleri tercih edebilirsiniz.

İzmir’de kokoreç-midye ikilisi özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Başta Kordon boyu olmak üzere İzmir’in pek çok yerinde kokoreç ve midye yapan yerler bulunuyor. Üstelik İzmir’de günün her saati taze midye tüketiliyor. Kokoreç ve midye yemek için Göztepe Kokoreççisi, Kuyu Kokoreç ve Deniz Yıldızı Balık Midye Kokoreç gibi popüler yerler tercih edilebilir. 

Akşam yemeği: İzmir Köftesi, Balık Izgara

İzmir’in yöresel yemeklerinden biri olan İzmir Köftesi, akşam yemeği için harika bir seçim olacaktır. İzmir Köftesi, patates dilimleri, köfte, domates sosu ve bol baharatla kızartma tavasında ya da fırında pişirilerek hazırlanıyor. Balçova, Korutürk Mahallesi’nde bulunan ve 1960’lı yıllardan beri hizmet veren Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası, İzmir Köftesi konusunda oldukça başarılı.

İzmir’de akşam yemeği için tercih edebileceğiniz lezzetlerden bir diğeri balık ızgara. Balık ızgara için İzmir sahil şeridinde bulunan balık lokantalarını veya restoranları tercih edebilirsiniz. Bu restoran ve lokantalarda, Ege denizinin taptaze balıkları, ızgarada pişirilip tatlandırıldıktan sonra servis ediliyor. Balık ızgaranın yanı sıra Ege’nin meşhur mezeleri de masadaki yerini alıyor. Balık ızgara yemek için Konak’ta bulunan Birinci Kordon Balık Restoranı ve Palet Restoran gibi lokanta ve restoranları tercih edebilirsiniz.

İzmir’in dört bir yanında tadına bakmanız gereken pek çok lezzet sizleri bekliyor. Özel aracınızla, Kordon boyuna balık yemeye, Göztepe’ye kokoreç yemeye, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na söğüş yemeye rahatça gidebilirsiniz.