Kripto para sektörüne ilgisi olan kişiler genellikle kripto paraların güncel fiyatlarını yakından takip etmektedir. Bu bakımdan Bitcoin fiyatı ne kadar oldu da sık sık sorulan konular arasındadır. 1 BTC fiyatını merak ediyorsanız, 789.593 Türk lirasıdır.

Ancak dolar, euro ya da farklı para birimleri bazında farklılaşmalar yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra kripto para dünyasında anlık değişimler yaşanabilmektedir. Bu nedenle gerek Bitcoin gerekse farklı bir Altcoin’in güncel fiyatını merak ediyorsanız, borsalar üzerinden incelemeniz önerilir.

Örnek olarak Binance üzerinden hem Bitcoin fiyatı görebilir hem de canlı grafiği takip edebilirsiniz. Yazımız sizi Bitcoin fiyatı hakkında bilgilendirmek için hazırlanmış olup yatırım tavsiyesi değildir.

BTC Fiyat Analizinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Günümüzde Bitcoin fiyatı farklı etmenler üzerinden analiz edilmektedir. Temel Analiz ve Teknik Analiz bunlardan sadece bazılarıdır.

Bunlardan biri olan Temel analiz, finansal varlığın değerlemesini belirlemeye yöneliktir. Bu yöntemin kullanımında varlığın değerinin adil olup olmadığını belirlemek için ekonomik ve finansal unsurlar değerlendirilir.  Söz konusu faktörler içinde,

  1. Genel anlamda ekonominin durumu,
  2. Sektör koşulları,
  3. Eğer varsa varlığa bağlı şirketler yer alabilir.

Çoğu zaman makro ekonominin öncü ve artçı göstergeleri aracılığıyla takip edilmektedir. Analiz yapan, Temel Analiz neticesinde varlığın nasıl değerlendirildiğini belirlemeyi hedefler. Kripto birimlerde söz konusu metot “Zincir Üstü Ölçüt” isimli, herkese açık Blockchain verilerini inceleyen, yeni gelişmekte olan bir veri bilimi alanını da kapsayabilir.

Söz konusu ölçütler ağın hash oranı, adreslerin sayısı, işlem analizleri ve daha çok sayıda öğeyi içerisine alabilir.

Yöntem hisse senedi yahut Forex piyasalarında kullanılsa da kripto paralar için çok uygun değildir; zira bu birimler henüz yenidir. Kapsamlı ve standart bir çerçevesi bu bakımdan yoktur. Piyasa hareketleri içerisinde spekülasyonlar, söylentiler bile önemli bir yer taşır.

Teknik Analiz

Teknik Analiz, Bitcoin fiyatı analizi hakkında bilmeniz önerilen yöntemlerden birisidir. Bu daha farklı bir yaklaşım kullanmaktadır. Teknik Analizin içerisinde geçmiş fiyat hareketlerinin gelecek dönemlerde piyasayı nasıl hareket edebileceğini gösterebileceği ana fikri yatar.

Varlığın içsel değeri belirlenmeye çalışılmamaktadır. Geçmiş işlem hareketleri incelenmekte, buna dayanarak fırsatlar tespit edilmektedir. Ayrıca,

  1. Fiyat hareketlerinin ve hacmin analizi,
  2. Grafik formasyonları,
  3. Teknik göstergelerin kullanımı,

Daha çok sayıda grafik aracı eklenebilir. Belirli bir piyasanın güçlü ve zayıf yönleri belirlenmeye çalışır. Ancak Teknik Analiz sadece gelecekteki fiyat hareketi olasılığını tahmin etmeye yönelik araç değildir.

Bunun dışında risk yönetimi içinde de kullanışlı bir yapısı olabilir. Teknik Analiz piyasa yapısını analiz etmek için model sunar. Bitcoin fiyatı analizi kapsamında bakıldığında, yine kripto para piyasalarının büyük oranda spekülasyonlara dayandığı burada da etkisini gösterir.

Finansal Piyasaları Neler Yönlendirir?

Peki Bitcoin fiyatı gibi kripto para birimlerinin fiyatını belirleyen etmenler neler? Bir varlığın fiyatı arz ve talep dengesine göre tespit edilir. Bu bakımdan fiyat üzerinde alıcı ve satıcı önemli bir faktördür. İkisi bir araya geldiğinde bir piyasa meydana gelir. Bunun yanı sıra değişik etmenler de vardır. Piyasa duyarlılığı ve güncel haberler de bunların arasındadır.

Coinler ayrıca piyasada çıkan spekülasyonlardan, sosyal medya ya da dijital ortamlarda yapılan paylaşımlardan da etkilenmektedir.

Piyasa Trendleri Nelerdir?

Piyasa Trendleri bir varlığın fiyatının takip ettiği yön şekline tanımlanır. Teknik Analiz içerisinde piyasa trendleri genellikle fiyat hareketi, trend çizgileri hatta önemli hareketli ortalamalar kullanılarak tespit edilir.

Günümüzde sıklıkla iki tür piyasa trendi bulunur. Bunlar boğa ve ayı piyasası şeklindedir. Her ikisi de farklı bir anlam taşır. Boğa piyasası fiyatın devamlı arttığını, devamlı bir yükseliş trendi olduğunu anlatan bir terimdir. Ayı piyasası ise bunun tam tersidir. Yani fiyatın sürekli olarak düştüğünü, devamlı bir düşüş trendi olduğunu anlatır.

Ek olarak trendin yöne sahip olmadığı konsolidasyonda yahut yatay hareketli piyasalar da yine mevcuttur. Piyasa trendi her zaman, trendin yönünde hareket ettiği anlamına gelmez. Örnek olarak uzun bir boğa piyasası içinde daha küçük ayı trendleri olabilir. Bunun tam tersi durum da yine geçerlidir. Yani uzun ayı trendi içerisinde küçük boğa trendleri yer alabilir.