Böbrek sağlığı, vücudun yaşamını sürdürebilmesi için hayati önem taşır. Böbrek fonksiyonların yetersiz kalmaya başlamasıyla kişilerin tanıştığı ve diyaliz nedir, diyaliz ne işe yarar soruları kişiler için hayatta yeni ve zorlu bir dönemin başlayacağını göstermektedir. Zira böbrek değerleri kritik seviyelere ulaştığında diyalize başlama kararı verilir ve kişilerin nakil dışında çözümü bulunmaz.

Diyaliz Nedir?

Diyaliz; böbreklerin görevini yerine getirmediği durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Diyaliz sayesinde vücuttaki zararlı atık maddeler ve sıvı atılır. Bu sayede vücut böbreklerin yapamadığı temizlik işlemlerinin yapılmasını, vücudun fonksiyonlarının doğru çalışmasını sağlar. Sağlıklı çalışan böbreklerde kan sürekli filtre edilir ve atıklar idrar yolu ile vücuttan atılır. Çalışmayan böbrekler ise bunu yerine getirmediğinden dolayı diyaliz devreye girer. Diyaliz kişilerin hayatına devam etmesini sağlar.

Diyaliz, böbrek yetmezliği çeken hastalar için hayat kurtarıcıdır. Hemodiyaliz ya da periton diyalizi olarak yapılabilen diyaliz işlemlerinde temel hedef böbrek fonksiyonlarının vücuda dış müdahale ile yerine getirmektir. Hangi yöntem ve cihaz kullanılırsa kullanılsın tedavinin amacı böbreklerin yapması gereken işlevleri taklit etmek ve vücut temizliğini sağlamaktır. Diyaliz sayesinde hastaların yaşam kalitesini artarken, daha sağlıklı yaşam sürmelerine olanak tanınır.

Diyaliz Başlama Kararı ve Böbrek Değerleri

Diyaliz ne işe yarar konusunda dikkat edilmesi gereken durum böbrek sağlıdır. Öyle ki çoğu kişinin diyaliz nedir diyerek tanıştığı bu zorlu durum kişilerin ömür boyu bu prosedürleri takip etmesini gerektirebilir. Diyaliz kararı ise kişilerin kontrol ve tetkikleri sonrasında verilir. Böbrek değerlerinin belirlenmesinde kullanılan temel göstergelerden biri serum kreatinin düzeyidir. Genellikle, kreatinin klirensi hesaplanarak böbrek fonksiyonları değerlendirilir. Kreatinin klirensi, dakikada 15 ml’nin altına düştüğünde, diyaliz tedavisine başlanması önerilir.

Uzman Destek ve Bilgi Alma

Diyaliz konusunda en deneyimli ve en çok tercih edilen merkezlerden biri Gaziosmanpaşa Diyaliz Merkezidir. Diyaliz nedir, diyaliz ne işe yarar gibi soru işaretlerini gidermek ve merkezin sunduğu hizmetleri öğrenmek için web sitesine göz atabilir ve ihtiyaç duyduğunuz anda randevu alarak merkezden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, böbrek sağlığı ve diyaliz hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.