CHP, İzmir’de 2019'da 24 olan ilçe belediye sayısını da en az 28’e çıkarmaya çalışıyor. T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre,  önümüzdeki hafta Adana, Hatay ve Mersin gibi illerde de adayların açıklanması öngörülüyor. Buna karşın, CHP’nin kalesi ve Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’le ilgili ise henüz bir açıklama beklenmiyor.

Çerçioğlu iddiaları yalanlanmıştı

İstanbul ve Ankara için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın isimlerinin açıklandığı geçen haftaki PM toplantısında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun isminin gündeme gelmemesi, “Çerçioğlu, İzmir’e mi aday gösterilecek?” yorumlarına neden olmuştu. Ancak parti kaynakları bu iddianın doğru olmadığını ve İmamoğlu ile Yavaş’la birlikte açıklanmasının doğru olmayacağı görüşü nedeniyle Çerçioğlu’nun ismini açıklamadıkları bilgisini vermişti.

İmamoğlu’nun etkisi tartışılıyor

Parti kaynakları İzmir’de aday belirlemeye yönelik çalışmaların titizlikle devam ettiği bilgisini verirken bir yandan da parti içerisinde İstanbul ilçe adaylıkları ile ilgili söz sahibi olacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İzmir’e etki edip etmeyeceği tartışılıyor. Son olarak İBB yönetiminde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev alan Buğra Gökçe’nin istifa ederek İzmir’e adaylığını açıklaması bu tartışmalara neden olmuştu. Bazı partililer, İmamoğlu’nun Buğra Gökçe’yi İzmir’e aday yapmak istediğini iddia ederken Gökçe’nin adaylığına karşı çıkıyor. Parti kaynakları ise İstanbul dışındaki adayların Genel Merkez tarafından belirleneceğini hatırlatarak, İzmir’le ilgili iddialara ilişkin de Buğra Gökçe’nin beş yıl boyunca Çankaya Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığına, İzmir’de bir dönem de Aziz Kocaoğlu ile çalıştığına ve son olarak da Tunç Soyer döneminde Genel Sekreterlik görevinde bulunduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da parti içinde değerlendirildiği biliniyor. CHP İzmir eski milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır ve Musa Çam da İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında.

Hedef 24 ilçeden 28’e ulaşmak

Öte yandan CHP’nin İzmir’de 2019 seçimlerinde 24 olan ilçe belediye sayısını 28’e çıkarmayı hedeflediği de öğrenildi. 2019 seçimlerinde Bergama’da AKP yüzde 48.79’la kazanırken CHP’nin oyu yüzde 48.01’de kalmıştı. Aliağa’da da MHP yüzde 51.26 ile seçimi kazanırken CHP’nin oyu yüzde 46.61 oranındaydı. Kiraz ilçesinde de seçimi kazanan AKP’nin adayı Saliha Özçınar Kutlu yüzde 47.33 oy oranına ulaşırken, adaylık sürecinde DSP’ye geçen CHP’nin adayı Salim Özkarakaş yüzde 40.88 oy almıştı. Kiraz’da aday gösteren İyi Parti de yüzde 8.97 oranında oya ulaşmıştı. CHP’nin bu üç ilçede de seçimi kazanabilmek için özel çalışma yürüttüğü ifade ediliyor. Diğer yandan CHP’nin 2019 seçimlerinde aday çıkarmayıp İyi Parti’nin adayını desteklediği Tire’ye de özel önem gösterdiği biliniyor. İyi Parti’nin adayı yüzde 46.06 ile seçimi kazanırken AKP’nin adayı yüzde 43.04 oranında oy almıştı.

YÜKSEK PROFİLLİ KADIN ADAYLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Bu arada CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in eşit temsil için daha çok kadın adaya yer açma sözünün İzmir ilçelerinde daha fazla dikkate alınması bekleniyor. Bu kapsamda 30 ilçesi bulunan İzmir’de en az 10 kadının aday gösterilebileceği ifade ediliyor. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörlüğü yapıp istifa eden Hacer Fogo Konak’tan, EMEK Platformu dönem sözcüsü Buket Mertoğlu Gürpınar Karşıyaka’dan, Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok da Urla’dan aday adayı olmuştu.

ÇEŞME VE DİKİLİ'DE MEVCUT BAŞKANLARIN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

FETÖ üyeliğinden yargılanan ve hapis cezası alan İbrahim Burak Oğuz’un yerine kayyımın atandığı Urla ilçesinde rekor başvuru olması dikkat çekti. 47 kişi Urla’dan adaylık başvurusunda bulunurken, İzmir’in turizm ilçelerinden Çeşme’de mevcut başkan Ekrem Oran, Dikili’de de mevcut başkan Adil Kırgöz ile devam edilmesi bekleniyor. Bu arada Çeşme’de yalnızca beş kişinin adaylık başvurusu yapmış olması da dikkat çekti. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle belediye başkanlarının açığa alındığı Menemen’de 11 kişi, Menderes ilçesinde de 22 kişi adaylık başvurusu yaptı.

BUCA'DA BARIŞ ÖZREÇBER BALÇOVA'DA TURABİ ÇELEBİ İSMİ DİKKAT ÇEKİYOR

Bu arada Tunç Soyer’in ekibinden olan bazı bürokratların da bazı ilçelerde aday adaylıklarını açıklaması dikkat çekti. CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, İzmir Büyükşehir Sosyal Hizmetler Dair Başkanı Ulaş Aydın, İzmir Büyükşehir ESHOT eski Genel Müdür Yardımcısı Kerim Özer Bayraklı'dan, İZSU'da Daire Başkanlığı yapan Onur Emrah Yıldız Çiğli'den, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Barış Özreçber Buca'dan, İzmir Büyükşehir Belediye iştiraki İzmir Jeotermal’in kurucusu Turabi Çelebi Balçova’dan, CHP eski Milletvekili Bedri Serter de Karabağlar'dan adaylık başvurusunda bulunmuştu.

Kaynak: https://www.gazetekritik.com/