CNC jant boyama işlemi, günümüzde araç sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir. Jantların daha yeni ve temiz bir görünüme sahip olmasını sağlayan jant boyama işlemi, aracınızın da dışarıdan çok daha ilgi çekici görünmesini sağlar.

Araç sahipleri, sahip oldukları arabaların mekanik bakımlarının yanı sıra kaporta ve diğer dış ekipmanların bakımına da dikkat etmelidir. Bu aracın hem yeni görünmesi hem de temiz durması açısından önem taşımaktadır.

Aracın dış görünüşünü etkileyen en önemli unsurlar arasında jant temizliği ve renkleri de yer almaktadır. Kirlenen, çizilen, paslanan ve benzer problemlere sahip olan jantlar, CNC jant boyama işlemi ile ilk haline veya çok daha güzel bir görünüşe sahip olabilir. Bu da aracın daha dikkat çekici, temiz ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Peki CNC jant boyama işlemi nasıl yapılır? CNC jant boyama neden yaptırılır? Jant boyama fiyatları nelerdir? Jant boyama nerede yaptırılır? Tüm bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

CNC Jant Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

CNC Jant Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

CNC jant boyama araç jantlarının tamamen temizlenmesini ve yeniden boyanmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde jant türü fark etmeksizin tek renk veya iki farklı renk aynı anda janta uygulanabilmektedir. Bu da araç jantlarının normalden daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Öyle ki jant boyama işlemi günümüzde en sık tercih edilen uygulamalardan biridir.

CNC boyama işlemleri sayesinde araç jantları, çok daha temiz bir görünüme sahip olur. Bu uygulama sayesinde jant üzerindeki çizikler, aşınmalar ve diğer problemler kısa süre içerisinde giderilir. Bu da jantların çok daha iyi görünmesini sağlar. Ancak bu işlemin tercih edilmesinin nedeni araç jantlarının temizlenmesi değildir. Genel olarak CNC jant boyama uygulaması, araç jantının çift renkli olması amacıyla tercih edilen bir işlemdir. Boyama sırasında uygulanan adımlar sayesinde jantın yüzeyi daha temiz bir görünüme sahip olur ve çizik gibi problemler de ortadan kalkar. Jant boyama sırasında uygulanan adımlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  1. İlk olarak araçta yer alan ve boyanacak olan jantlar arabadan sökülür,
  2. Ardından jantlara kumlama yapılır. Kumlama işlemi sayesinde jant üzerindeki boya tamamen kaldırılır.
  3. Sonraki adımda ise ihtiyaç olması durumunda jant üzerine macun çekilerek, çekilen macun profesyonel bir şekilde macunlanır.
  4. Ardından janta astar atılır ve atılan astara zımpara uygulaması yapılır.
  5. Astar atma işleminin ardından tekrar macuna ihtiyaç duyulursa yoklama macunu jant üzerine çekilmektedir.
  6. Ardından jant araç sahibinin talepleri doğrultusunda belirlenen tek veya çift renge boyanır.
  7. Boyanın ve jantın korunması için vernik uygulanır.

Yukarıdaki adımlar doğrultusunda jant boyama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerin her biri özel olarak üretilmiş CNC makinelerinde yapılmaktadır. Bu nedenle jantların herhangi bir problem görmesi, temizlenmemesi ve boyanın tutmaması gibi problemler meydana gelmemektedir. Profesyonel bir şekilde uygulanan CNC jant boyama işlemi ile araç jantlarınızı dilediğiniz renklere boyatabilmeniz mümkündür. Boyama işlemlerinde jant modeli ve türü fark etmemektedir.

CNC Jant Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

CNC Jant Boyama Fiyatı Ne Kadar?

CNC jant boyama fiyatı, genel olarak uygun maliyetli bir işlemdir. Bunun nedeni yenilenmesi gereken jantların yerine yenisini almamanızdır. Sıfır veya diğer şekilde satışa sunulan farklı özelliklerdeki ve farklı renklerdeki jantlar, bir miktar daha yüksek fiyatlarda olabilmektedir. Ancak kendi jantınızı boyatmanız hem jantınızın ilk günkü gibi temiz olmasını sağlarken hem de dilediğiniz renkte janta sahip olmanıza yardımcı olur.

CNC jant boyama fiyatları belirlenirken birçok faktöre dikkat edilmektedir. Bunların başında jantın durumu gelir. Jantta büyük çizikler ve aşınmalar varsa temizleme sırasında fiyat artabilir. Ayrıca jantın modeli, tercih edilen boyama işlemi, renk seçimi ve boyanacak jant adedi de fiyatların belirlenmesine fazlasıyla etkilidir. Ancak jant boyama işlemi genel olarak uygun maliyetli bir işlemdir.

CNC Jant Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

CNC Jant Boyama Nerede Yaptırılır?

CNC jant boyama işlemi için hizmet vermekte olan birçok firma bulunmaktadır. Günümüzde genellikle oto sanayilerde jant boyama hizmeti verilmektedir. Firmalar tarafından fırında jant boyama, makinede jant boyama gibi birçok hizmet sizlere sunulmaktadır. Jantlarınızı boyatmak için tercih edeceğiniz firma, hayal ettiğiniz janta sahip olmanız açısından önem taşır. Bu nedenle profesyonel bir firmayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz.