Ev kiralama sürecinde bazı unsurlara dikkat edilmesi sandığınızdan daha fazla önem taşır. Kiralama işlemleri aşamasına geçmeden önce çeşitli hususları mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor. Aksi halde ilerleyen zamanlarda çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz ve bu sıkıntılar yeniden ev aramanıza ve yeni bir ev kiralamanıza bile yol açabilir. Dolayısıyla erken dönemde titiz bir süreç yürütmeniz ilerleyen zamanlarda sorun yaşamanızın önüne geçecektir.

Kira Bedeli Bütçenize Uygun Olmalı!

Öncelikle kiralık ev seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini gözden geçirmelisiniz. Bunların ilki kiralayacağınız evin kira ücretinin bütçenize uygun olup olmadığıdır. Kirasını ödemekte zorlanacağınız bir eve yönelmeniz durumunda gelir gider dengeniz bozulabilir. Bu da istenmeyen çeşitli sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Sadece kirasını ödemekte zorlandığınız için yeniden taşınma gereği hissedebilirsiniz.

Kiralayacağınız Ev Güvenli Mi?

Evin güvenli olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer özellikle alt katlarda bir ev kiralamayı düşünüyorsanız balkon ve pencerelerin ne kadar güvenli olduğunu mutlaka görmelisiniz. Olabildiğince balkon ve pencerelerde demirlerin olduğu konutlara yönelmeniz durumunda evde kendinizi daha güvende hissetmeniz de mümkün olacaktır. Bununla birlikte apartman girişinde güvenlik kamerasının olması da önem taşıyor.

Apartman Aidatını Öğrenin!

Ödemeniz gereken ücretin sadece ev kirası olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle mutlaka apartman aidatı ücretini de öğrenmeniz gerekiyor. Bazı apartmanlarda aidat ödemesinin dışında ekstra ödemeler de yapılması gerekebilir. Site içerisinde bir daire kiraladıysanız havuz bakım ücreti ya da güvenlik görevlisi ücreti gibi ekstra ücretleri de sizin ödemeniz gerekebilir. Dolayısıyla kiralama işlemlerini yapmadan önce mutlaka bu unsurları da gözden geçirmeli ve toplamda her ay ayırmanız gereken bütçeyi netleştirmelisiniz.

Muhit Hakkında Bilgi Edinin!

Kiralayacağınız ev kadar evin hangi bölgede olduğu da önemlidir. Bu nedenle muhit hakkında da basit bir araştırma yapmanızda fayda olacak. Olabildiğince nezih bir bölgede bulunan evlere öncelik vermelisiniz. Bu durum daha rahat bir hayat sürmenizi sağlar. Bununla birlikte evin alışveriş merkezlerine ya da toplu ulaşım yerlerine ne kadar mesafede yer aldığını da öğrenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kendi aracınız olsa bile zaman zaman toplu ulaşımı kullanmanız gerekebilir.

Evi Mutlaka Kendiniz Görün!

Ev kiralarken yapılan yaygın hatalardan biri sadece görsellere ya da video çekimlerine bakarak karar vermektir. Oysa bu durum yanıltıcı olabiliyor ve kiralamadan önce evi mutlaka kendiniz görmelisiniz. Evde onarım gerektiren bir yer var mı, tesisat sorunsuz çalışıyor mu, küflenme ya da rutubet var mı gibi soruların yanıtlarını görsellerden anlamanız mümkün olmaz. Evi görmeden asla karar vermeyin ve kiralama işlemleri de yapmayın. Ayrıca her binada evcil hayvan beslenmesine sıcak bakılmadığını da eklemek gerekir. Eğer evcil hayvanınız varsa bu konuda da bilgi almanızı öneririz. Eve baktığınızda mutfak ve banyo gibi alanları biraz daha dikkatli gözden geçirmelisiniz.

Depreme Dayanıklı Mı?

Son olarak kiralayacağınız evin depreme dayanıklı bir binada olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle deprem felaketini atlatmış bir şehirde ev bakıyorsanız evin yaşanan bu depremde hasar alıp almadığını sorgulayın. Depreme dayanıklı olmayan bir binada kirası ne kadar ucuz olursa olsun oturmak istemezsiniz.

Ev Bulmanın Kolay Yolu: hepsiemlak

Kendinize uygun bir kiralık ev bulmak için hepsiemlak internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Site üzerinden Buca kiralık daire gibi belirli bir semte yönelik kiralık ev araması yapabilirsiniz. Bu sayede gereksiz olan ev ilanları arasında mekik dokumanıza gerek kalmaz. Sitede gelişmiş filtreleme seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekler yardımı ile yalnızca kriterlerinize uygun olan evleri listelemeniz de mümkün olabiliyor.