Efsane futbolcu Diego Maradona’nun hayatı, biyografi bilgileri ve futbol kariyerine dair ayrıntılar merak ediliyor. Diego Maradona kariyeri boyunca kaç gol attı, Diego Maradona hangi takımlarda oynadı, Diego Maradona aslen nereli, Diego Maradona kimdir? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Tam adı Diego Armando Maradona olan ve 30 Ekim 1960 tarihinde Arjantin’in Buenos Aires şehrinde dünyaya gelen futbolcu, 25 Kasım 2020 tarihinde, 60 yaşındayken öldü. Arjantinli profesyonel futbolcu, teknik direktör ve menajer olan Maradona, birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, faal futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir. Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Maradona, transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran iki futbolcudan ilkidir, ikincisi Ronaldo'dur. Barcelona'ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır. Futbolcu Diego Armando Maradona aslen nereli kimdir, futbol kariyeri boyunca kaç gol attı, toplam gol sayısı kaç, oynadığı takımlar, kaç golü var, istatistikleri nedir, evli mi eşi kimdir sorularının yanıtları haberimizde yebet yer alıyor.

Arthur Zico kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir? Arthur Zico kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir?

Diego Maradona kimdir?

Diego Maradona tüm zamanların en ünlü futbolcularından biridir. Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole "Tanrı'nın Eli" denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından "Asrın Golü" seçilmiştir.

Diego Maradona aslen nereli?

Diego Maradona aslen Arjantinlidir. İtalyan kökenleri de vardır. İtalya'da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. ABD'de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 FIFA Dünya Kupası'nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir. Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. 2008 yılında Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmiştir.

Mario Jardel kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir? Mario Jardel kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir?

Diego Maradona futbol kariyeri

Diego Armando Maradona, 10 yaşındayken bir yetenek avcısı tarafından fark edildi ve mahalle kulübü olan Estrella Roja'da amatör olarak oynamaya başladı. Kısa bir süre sonra Los Cebollitas adlı kulübe geçti ve orada üç sezon geçirdikten sonra Buenos Aires'in Argentinos Juniors kulübünün altyapısına girdi. 1976 yılında Argentinos Juniors adlı kulüple ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Daha sonra Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla, Newell's Old Boys ve son olarak tekrar Boca Juniors takımlarında oynadı. 1979 yılında çok sayıda ödülün yanı sıra Dünya'da Yılın Oyuncusu seçildi.

Diego Maradona kariyeri boyunca kaç gol attı?

Diego Armando Maradona futbol kariyeri boyunca kulüp takımlarında 492 maçta 259 gol attı. Arjantin milli takımı ile 91 maçta 34 gole imza attı. 1986 yılında FIFA Dünya Kupası Altın Top, FIFA Dünya Kupası Gümüş Ayakkabı aldı ve FIFA Dünya Kupası Asist Kralı seçildi. Aynı yıl World Soccer Ödülleri Yılın Futbolcusu seçildi. 1987-88 sezonunda Coppa Italia gol kralı oldu. Aynı zamanda Napoli tüm zamanların Gol Kralıdır. 1994 yılında FIFA Dünya Kupası Tüm Zamanların Kadrosuna ve 1998 yılında 20. Yüzyıl Dünya Takımına seçildi. 20. Yüzyılın En İyi 100 Futbolcusu listesinde yer aldı ve FIFA Dünya Kupası Rüya Takımına yebet giriş seçildi.

Henrik Larsson kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir? Henrik Larsson kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir?

Diego Maradona hangi takımlarda oynadı?

 • 1969-1969 - Estrella Roja (altyapı)
 • 1970-1974 - Los Cebollitas (altyapı)
 • 1975-1976 - Argentinos Juniors (altyapı)
 • 1976-1981 - Argentinos Juniors
 • 1977-1994 - Arjantin Milli Takımı
 • 1981-1982 - Boca Juniors
 • 1982-1984 - Barcelona
 • 1984-1991 - Napoli
 • 1992-1993 - Sevilla
 • 1993-1994 - Newell's Old Boys
 • 1995-1997 - Boca Juniors

Eric Cantona kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir? Eric Cantona kariyeri boyunca kaç gol attı hangi takımlarda oynadı aslen nereli kimdir?