Dijital baskının icadı, baskı dünyasında büyük ölçüde devrim yarattı; İşletmeniz için bazı basılı ürünlere ihtiyacınız varsa, artık baskı kalıplarına yatırım yapmanıza veya pahalı, toplu siparişler vermenize gerek yok. Günümüzde dijital baskı, yalnızca benzersiz basılı materyaller oluşturmayı kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda inanılmaz derecede düşük maliyetli.

Dijital baskı, talep üzerine baskının bir biçimidir ve modern işletmeler için en popüler baskı yöntemlerinden biridir. Geleneksel ofset baskı yöntemi baskı plakaları (ve büyük bir sipariş) gerektirse de, dijital baskı, çeşitli basılı ürünler oluşturmak için yalnızca dijital bir görüntüye ihtiyaç duyar. Dijital yazıcılar, bir dijital görüntüden çok sayıda kumaş üzerinde baskı kopyaları oluşturabilir; kağıttan çarşaflara ve giysilere, örnekler çoğaltılabilir.

Boran Reklam dijital baskım çözümleriyle tanışın

Dijital baskının işletmeler arasında bu kadar popüler olmasının bir nedeni, düşük ön maliyetidir. Özel klişeler oluşturmaya gerek olmadığından, baskı işlemi çok daha basittir ve bu nedenle sizin için çok daha ucuzdur. Ofset baskı ve dijital baskı kalitesinin karşılaştırılması söz konusu olduğunda, bazı uzmanlar ofsetin daha yüksek kalitede görüntü ürettiğini ve bunun da yüksek fiyata yansıdığını iddia edebilir. Aynı fikirde olmama eğilimindeyiz: bu farklılıklar yalnızca eğitimli ve baskı yöntemlerine aşina olanlar tarafından görülebilir; ortalama bir insan için, ayrıntılardaki bu küçük farklılıklar hem önemsiz hem de fark edilemez.

Dijital baskı söz konusu olduğunda, kullanılan iki tür yazıcı vardır: lazer yazıcı veya mürekkep püskürtmeli yazıcı; Lazer yazıcılar, çok çeşitli kağıt ve kumaşlar üzerinde basılı ürünler oluşturmak için lazerle çalışan mürekkepler, ısı ve iyonlar kullanır. Lazer baskı tipik olarak mürekkep püskürtmeli baskıdan daha hızlıdır ve kalite aynı kalır. Birçoğu, metin belgeleri oluşturmaya gelince lazer baskıyı kullanmayı tercih ediyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, verilen dosyadan dijital görüntüyü kopyaladıktan sonra mürekkep damlacıklarını kumaşlara aktararak çalışır. Mürekkep püskürtmeli baskı, çok fazla ayrıntı ve renge sahip görüntüleri yazdırmak veya kabartma veya mat yüzeyler gibi dokulu yüzeyler oluşturmak için idealdir. Geleneksel ofset baskı modelini kullanırken işletmelerin genellikle büyük siparişler vermesi gerekir. Bunun nedeni, ofset baskı işleminin karmaşık olması ve her sipariş için özel klişeler oluşturmayı gerektirmesidir. Matbaa sahipleri için, küçük veya tek seferlik ürünler için özel klişeler oluşturmak paraya değmez. Dijital baskı ile, istenmeyen toplu sipariş oluşturmaya gerek yoktur. Dijital baskı fiyatları detaylara göre değişkenlik gösterebilir.

Kurumsal dünyada, işlerin nasıl hızlı bir şekilde halledileceğini bilmek önemlidir. Basılı ürünler söz konusu olduğunda, geleneksel ofset baskı yöntemi uzun bir süreç olarak bilinir; mürekkebin kuruması, düzenlemelerin yapılması ve özel plakaların tasarlanması zaman alabilir. Ve üretim sürecinde herhangi bir hata yapılırsa, en başa dönersiniz ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Dijital baskı ise çok daha basit bir baskı süreci olduğu için hızlı ve verimlidir. Basılı bazı öğelere ihtiyacınız varsa ve son teslim tarihiniz kısıtlıysa, gidilecek yol dijital baskıdır.