Dünya çapında bir üne sahip olan Dünyayı Kurtaran Adam filminin çekim ve yayın ayrıntıları merak ediliyor. Dünyayı Kurtaran Adam nerede çekildi, Dünyayı Kurtaran Adam kaç yılında çekildi, Dünyayı Kurtaran Adam konusu ne, Dünyayı Kurtaran Adam oyuncuları isimleri nedir sorularının yanıtları ortaya çıktı. Film, iki kahraman Türk pilotunun uzaylılara karşı mücadelesinin öyküsünü hiçbir devamlılık, mantık ve estetik kaygısı gütmeksizin anlatıyor. Dünyayı Kurtaran Adam filminin başlangıcında Star Wars’dan alınan sahneler eşliğinde bir anlatıcının sesinden, filmin nasıl bir gelecek kurgusu içinde geçeceğine dair ipuçları veriliyor. Birbiriyle çelişen, çoğunlukla anlamsız ve bozuk cümlelerle ifade edilmiş gelecek tasvirlerinin hemen ardından dünyayı bilinmeyen güçlere karşı savunmakta olan iki kahraman Türk savaşçı Cüneyt Arkın ve Aydemir Akkaya’yı uzay araçlarının içinde görüyoruz ve macera başlıyor.

Dünyayı Kurtaran Adam filminin oyuncu kadrosunda Cüneyt Arkın, Aytekin Akkaya, Füsun Uçar, Hüseyin Peyda, Hikmet Taşdemir ve Necla Fide yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Çetin İnanç oturuyor. Filmin hikayesini ve senaryosunu Cüneyt Arkın yazdı. Yapımcısı Mehmet Karahafız olan filmin müziklerini Kunt Tulgar seçti. Anıt Film tarafından bilimkurgu, macera ve fantastik türlerinde çekilen filmin ayrıca Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu adını taşıyan bir devam filmi de çekilmiştir. Dünyayı Kurtaran Adam filmi ne zaman çekildi, çekildiği yer, çekim yeri, oyuncu kadrosu karakterleri Akkaya kimdir, hikayesi nedir sorularının yanıtları haberimizde odeonbet yer alıyor.

Cüneyt Arkın Üç Kağıtçılar filmi nerede çekildi kaç yılında çekildi ne zaman oyuncuları isimleri Cüneyt Arkın Üç Kağıtçılar filmi nerede çekildi kaç yılında çekildi ne zaman oyuncuları isimleri

Dünyayı Kurtaran Adam kaç yılında çekildi?

Dünyayı Kurtaran Adam 1982 yılında çekildi. 91 dakika süren film 1 Kasım 1982 tarihinde gösterime girdi. 50 milyon TL bütçe ile çekilen film, 250 milyon TL hasılat elde etti. Sadece İstanbul'daki gösterimlerden filmin bütçesinin yarısı çıkmıştır. Film, zamanla kült haline gelmiş ve filmin yönetmeni Çetin İnanç tüm dünyada tanınan bir yönetmene dönüşmüştür. Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut ile birlikte 19 Hollywood filminden kopyalanmış sahneler ve müzikler içeren film, yapımcı Ed Glaser tarafından Turkish Star Wars adıyla DVD olarak ABD'de satışa çıkmıştır. Bu sebeple dünya çapında Turkish Star Wars adıyla tanınmıştır. Avrupa ve ABD'de yeniden gösterime girmiştir.

Arım Balım Peteğim filmi nerede çekildi kaç yılında çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları kim? Arım Balım Peteğim filmi nerede çekildi kaç yılında çekildi hangi kanalda oynuyor oyuncuları kim?

Dünyayı Kurtaran Adam konusu ne?

Dünyayı Kurtaran Adam filminde, iki Türk uzay pilotu, rutin bir görev esnasında bilinmeyen bir gücün çekim alanına girerler ve uzay araçları bilmedikleri bir gezegene düşer. Bu gezegende dünyayı bekleyen büyük tehlikeyi öğrenirler. Filmin ilk kurgusu 2.5 saattir, süre oldukça uzun bulunması nedeniyle 1.5 saate düşürülmüştür. Filmin 1 saatlik kısmı kayıptır. Filmde, çok sayıda diyalog anlamsızdır ve birçok tutarsızlık vardır. Türkçe konuşan bir kişi için bile filmi anlamak zordur. Filmin basılı afişleri koleksiyon değeri taşımaktadır. Filmde bazıları yabancı, bazıları da İnanç'ın kendi filmlerinden olan sahneler kullanılmıştır. Sahneleri kullanılan filmlerden bazıları şunlardır; When Worlds Collide, Euro International Films, Sodom and Gomorrah, The Magic Sword, Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut, Sovyet Soyuz roketi fırlatılması videosu, Bilal-i Habeşi filmi, Örümcek Kadın filmi, Yusuf ile Züleyha filmi ve odeonbet giriş Battlestar Galactica dizisi.

Yanaşma filmi nerede çekildi hangi şehirde ne zaman çekildi hangi kanalda oyuncuları isimleri Yanaşma filmi nerede çekildi hangi şehirde ne zaman çekildi hangi kanalda oyuncuları isimleri

Dünyayı Kurtaran Adam nerede çekildi?

Dünyayı Kurtaran Adam filmi Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde çekildi. Filmin çekimlerinin bir bölümü Kapadokya bölgesinde bulunan Uçhisar mağaralarında yapıldı. Ayrıca Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde de çekimler yapıldı. Ayrıca filmde, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Göreme'deki Bizans kiliselerinden Tokalı kilisesi de görülüyor. Filmin çekimleri Kilyos sahilinde yapılacaktı. Bunun için Kilyos sahiline çekim setleri ve dev uzay aracı maketleri kuruldu ancak bir fırtına çıktı ve gelen büyük dalgalar ile birlikte tüm set dağıldı. Film maddi bir sıkıntıya düştü ve çekimler başlamadan büyük bir kriz ortaya çıktı. Bu yüzden yeni çekim yeri olarak Kapadokya'ya karar verildi.

Kara Murat Devler Savaşıyor nerede çekildi hangi kalede çekildi oyuncuları ne zaman çekildi? Kara Murat Devler Savaşıyor nerede çekildi hangi kalede çekildi oyuncuları ne zaman çekildi?

Dünyayı Kurtaran Adam oyuncuları isimleri

 • Cüneyt Arkın - Murat
 • Aytekin Akkaya - Ali
 • Necla Fide - Kraliçe
 • Hüseyin Peyda - Bilgin
 • Hikmet Taşdemir - Sihirbaz
 • Füsun Uçar - Bilgin'in Kızı
 • Aydın Haberdar - Yaratık
 • Mehmet Uğur - Yaratık
 • Kadir Kök - Yaratık
 • Yadigar Ejder - Yaratık
 • Sönmez Yıkılmaz - Robot Yaratık
 • Nihat Yiğit - Barda Dayak Yiyen Adam

Gönül Yarası filmi nerede çekildi hangi köyde çekildi ne zaman çekildi kaç yılında oyuncuları isimleri Gönül Yarası filmi nerede çekildi hangi köyde çekildi ne zaman çekildi kaç yılında oyuncuları isimleri