Dedicated server, genellikle fazla ziyaretçisi olan büyük internet sitelerinde kullanılan bir sunucu hizmetidir. Bu sunucu hizmeti, web sitesinin çalışma hızında düşüşler meydana geldiğinde anlık müdahalelerde bulunma imkanı ve kontrollü bir süreç yönetimi yapılması için gereklidir. Dedicated sunucular paylaşımsız sunuculardır ve yalnızca bir web sitesinin kullanımına özellerdir. Kapasiteleri yüksek olan ve sadece bir web sitesi tarafından kullanıldıkları için performans düşüşlerini engelleyen dedicated sunucular, oldukça avantajlıdır. Dedicated sunucuların sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Makul ücretlerle kaliteli bir altyapıya sahip olursunuz.

  • Gerekli altyapı özelliklerini kendi isteğinize göre seçebilirsiniz.

  • Paylaşımsız bir sunucu olması özelliğiyle yüksek performanslı bir hizmet sunar.

  • Dilediğiniz yazılımsal özellikleri uygulayabilir, veri güvenliği sağlayabilirsiniz.

Dedicated server kullanımı e-ticaret sitelerinin yüksek performans göstermesi için fayda sağlar fakat dedicated server satın alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Dedicated Server Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Kullanıcılarına yüksek performans ve daha birçok avantaj sağlayan dedicated server satın alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalar:

  1. Tüm diskler SSD olmalıdır.

Seviyesi düşük sunucuların diskleri HDD olabilir ve bu diskler sitenizi yavaşlatabilir. SSD diskler 8 kat daha yüksek performans sağlayarak sitenize hız kazandırır. Bu nedenle Dedicated server seçiminde disklere dikkat etmek gerekir.

  1. Kurumsal sunucu firmalarını seçin.

Web siteniz için uzun süreli bir anlaşma sağlamak istiyorsanız kurumsal yerleri tercih etmek çok daha avantajlı olacaktır. Kurumsal firmalarda işlerinizi profesyoneller ile yürütebilir, ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirebilirsiniz.

  1. Kaynakların güçlü olmasına dikkat edin.

Sunucu kaynaklarının güçlü olması yüksek performans almanızı sağlayarak sorunsuz bir hizmet almanıza katkı sağlayacaktır.

  1. Destek veren teknik ekip profesyonellerden oluşmalıdır.

Uzun soluklu bir çalışma yapacağınız için teknik ekibin profesyonel ve çözüm odaklı kişilerden oluşması oldukça önemlidir. Web sitenizde ortaya çıkabilecek problemlerin hızlı bir biçimde çözülmesi gerekir. Bu nedenle seçeceğiniz firmanın hızlı ve etkili bir destek vermesine dikkat etmek, teknik ekip hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Genellikle bir sunucuyu başka kişilerle paylaşmak istemeyen kişiler tarafından kullanılan dedicated sunucular, oluşabilecek yoğunluklardan etkilenmemek için avantaj sağlar. Bu serverlara sahip olmak projenizin ihtiyaç duyduğu kadar farklı kaynağı eklemenize imkan tanır. projelerinin ihtiyaç duyduğu kadar kaynak ekleme imkanına sahip olurlar. Dedicated serverlar, site trafiği yüksek olsa da site sahiplerine belirli bir alan tanırlar.

https://www.aysima.com/