Tam adı Eda Ece Uzunalioğlu olan oyunun hayatı ve biyografi bilgileri merak ediliyor. Eda Ece aslen nereli, Eda Ece burcu ne, Eda Ece boy kilo nedir, Eda Ece hangi takımlı, Eda Ece oynadığı filmleri ve tv dizileri nedir sorularının yanıtları ortaya çıktı. 20 Haziran 1990 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açan genç oyuncu, Şişli Terakki Lisesi’nden ve İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur.

13 yaşında Heygirl dergisine kapak olan, üniversitesi eğitimi sırasında Amerikan Hastanesinde staj yapan ve aynı hastanede bulunan bir sanat galerisinde bulunan sergide çalışmaya başlayan Eda Ece, daha sonra başka sergilerde de yer aldı ve yurt dışı fuarlarına da katıldı. Küçük yaşlardan itibaren birçok alanda eğitim gören ancak tiyatro ile yakından ilgilenen oyuncu, üniversite eğitimi devam ederken oynadığı bir tiyatro oyununda menajer Tümay Özokur’un ilgisini çekti ve bir ajansa kaydolarak oyunculuk kariyeri için ilk adımını attı.

Genç oyuncu Eda Ece, Gani Müjde ile tanıştıktan sonra profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. 2011 yılında önce küçük rollerde oynayan oyuncu, 2011 yılından 2014 yılına kadar devam eden Pis Yedili dizisinde ilk önemli rolünü üstlendi. Bu dizide Cimbom karakterine hayat veren oyuncu, 2013 yılında Kızım İçin filminde, 2014 yılında Beni Böyle Sev dizisinde rol aldı. Oyuncu Eda Ece kimdir nerelidir, hangi burç, boyu kilosu kaç, tuttuğu takım, hangi dizilerde oynadı, hangi filmlerde oynadı sorularının yanıtları ve Eda Ece’ye dair diğer detaylar haberimizde betlobi yer alıyor.

Eda Ece aslen nereli?

Eda Ece aslen İstanbulludur. Genç oyuncunun anne ve babası da İstanbul’da doğmuştur. Babası elektrik mühendisi, annesi ev hanımıdır. 3 kız çocuklu ailenin en küçüğüdür. Ablalarından biri haber spikeri, diğeri ise avukattır. 2015 yılında Kocan Kadar Konuş filminde, 2016 yılında bu filmin devamı olan yapımda rol alan ve daha sonra Mahrumlar adlı filmin kadrosuna dahil olan oyuncu, Görümce filmi ile oyunculuk kariyerine devam etti. İlişki Durumu: Karışık adlı dizide Elif Güvener karakterine hayat veren ve daha sonra Dede Korkut Hikayeleri: Bamsı Beyrek, Dede Korkut Hikayeleri: Deli Dumrul ve Yol Arkadaşım filmlerinde rol alan Eda Ece, 2018 yılında Deliha 2 filminde izleyicilerle buluştu.

Şevval Sam aslen nereli hangi burç evli mi çocuğu var mı Şevval Sam oynadığı diziler filmler Şevval Sam aslen nereli hangi burç evli mi çocuğu var mı Şevval Sam oynadığı diziler filmler

Eda Ece burcu ne?

20 Haziran doğumlu olan oyuncu Eda Ece’nin burcu İkizler’dir. Fox TV ekranlarında 2018 yılından günümüze yayınlanmaya devam eden Yasak Elma dizisinde Yıldız Yılmaz karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdüren Eda Ece, bu rolünden dolayı insanların kendisine Yıldız olarak hitap ettiğini ve bu karakterle tanındığını dile getirmişti. 30’dan fazla ülkede yayınlanan dizi, Latin Amerika’da ve Orta Doğu’da büyük ilgi görüyor.

2020 yılında Feride filminde konuk oyuncu olan, 2022 yılında The Masked Singer’ın uyarlaması olan Maske Kimsin Sen? Yarışmasında jüri üyeliği yapan Eda Ece, 2022 yılında Türkiye’ye gelen Disney+ dijital platformunun marka elçisi olmuştur. Milli Basketbolcu Buğrahan Tuncer ile 2019 yılından bu yana birlikte olan Eda Ece, birkaç komedi senaryosu yazdığını ve bu projeleri en kısa sürede hayata geçireceğini betlobi giriş kaydetmişti.

Eda Ece boy kilo nedir?

Oyuncu Eda Ece’nin boy 1,67 cm, kilo ise 53’tür. İçinde bulunduğu sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkatleri üzerine çeken ve büyük alkış toplayan Eda Ece, 2020 yılında Türk Kanser Derneği’nde bir bağış kampanyası başlatmış, daha sonra ise Kenya’da yaşayan Mutano adlı bir çocuğa sahip çıktığını açıklamış ve ayrıca Kenya’ya kendi adına su tankı göndermişti. Oyunculuk kariyeri boyunca birçok programa imza atan, Beyaz Show ve 3 Adam gibi programlara da konuk olarak katılan genç oyuncu, Bosch, Vivense, Bioderma ve Yemeksepeti’nin de reklamlarında yer almıştır. Genç oyuncu ayrıca Ayşegül Aldinç’in Durum Leyla ve Zeynep Bastık’ın Her Mevsim Yazım kliplerinde oynamıştır.

Eda Ece hangi takımlı?

Oyuncu Eda Ece koyu bir Galatasaray taraftarıdır. Yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinden ve dizilerden ödülleri bulunan oyuncu ilk ödülünü 2013 yılında almıştır. 4. Ayaklı Gazete Ödülleri’nde Pis Yedili dizisindeki performansı ile Yılın En İyi Gençlik Dizisi Kadın Başrol Oyuncusu ödülünü kazanan oyuncu, 2019 yılında 3. Kariyer Onursal Ödülleri’nde Yasak Elma dizisi ile Yılın En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu ödülünü kazanmıştır.

2020 yılında Yeditepe Üniversitesi Women in Business Kulübü’nde Sanat Dalında Emekçi Kadın ödülünü kazanan oyuncu, 2021 yılında Türk Sinemasını Geçmişten Geleceğe Taşıyanlar töreninde Türk Sinemasını Geçmişten Geleceğe Taşıyanlar ödülünü kazanmıştır. Eda Ece, Altier Academy Moda Ödülleri’nde Yılın En Stil Kadın Oyuncusu ödülünü, 2022 yılında KOÜ Face To Fest Ödül Töreni’nde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülünü kazanmıştır.

Yasak Elma dizisi hangi yalıda çekiliyor nerede çekiliyor hangi gün oynuyor hangi kanalda? Yasak Elma dizisi hangi yalıda çekiliyor nerede çekiliyor hangi gün oynuyor hangi kanalda?

Eda Ece oynadığı filmleri ve tv dizileri

Eda Ece oynadığı tv dizileri

 • 2002 - Mihriban
 • 2004 - Hayat Bilgisi - Sude
 • 2009 - Bez Bebek - Cemre
 • 2011 - Adını Feriha Koydum - Deniz
 • 2011-2014 - Pis Yedili - Günçiçek Seymen (Cimbom)
 • 2014-2015 - Beni Böyle Sev - Zeyno
 • 2015-2016 - İlişki Durumu: Karışık - Elif Güvener
 • 2018 - Yasak Elma - Yıldız Yılmaz
 • 2022 - Maske Kimsin Sen? – Kendisi (Jüri üyesi)
 • 2022 - Kapımdaki Dedektif - Sunucu

Eda Ece oynadığı filmleri

 • 2010 - Mahpeyker: Kösem Sultan
 • 2013 - Kızım İçin - Tuğba
 • 2015 - Kocan Kadar Konuş - Ceren
 • 2016 - Kocan Kadar Konuş: Diriliş - Ceren
 • 2016 - Görümce - Deniz
 • 2016 - Mahrumlar - Ela
 • 2017 - Dede Korkut Hikayeleri: Bamsı Beyrek
 • 2017 - Yol Arkadaşım - Aysun
 • 2017 - Dede Korkut Hikayeleri: Deli Dumrul - Günçiçek
 • 2018 - Deliha 2 - Eda
 • 2020 - Feride

Yasemin Kay Allen aslen nereli burcu ne annesi kim Yasemin Kay Allen oynadığı diziler filmler Yasemin Kay Allen aslen nereli burcu ne annesi kim Yasemin Kay Allen oynadığı diziler filmler