Elbise modelleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör vücut tipinize uygun bir tercih yapmaktır. Bu aşamada pek çok kişi vücut tipiniz ne olduğunu bilmiyor olabilir. Vücut tipi, kilonuzun vücudunuza yayılımı olarak ele alınabilir. Öyle ki, aynı boy uzunluğu ve kiloya sahip iki kişinin vücut tipleri birbirinden farklı olduğu için, aynı kıyafetlerin her ikisine de aynı oranda yakışması mümkün değildir. Özetle, elbise seçiminde vücut tipini göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Vücut Tipinize Uygun Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut tipinize uygun bir elbise seçmek size en yakışan modeli almanızı sağlamanın yanı sıra, içinde en rahat hissedeceğiniz kıyafeti alabilmenizi de mümkün hale getirir. Pek çok kişi çeşitli  sebepler dolayısıyla elbise arayışında olabilir. Özel bir davet, bir düğün ya da yalnızca sıradan bir gün için bile elbise arıyor olabilirsiniz. Her halükarda kendi vücut tipinize uygun elbiseyi seçmek size pek çok avantaj sağlayacak ve çok daha iyi hissetmenizi mümkün hale getirecektir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken etken, vücut tipinizin hangisi olduğunu bilmektir. Kendiniz ile ilgili yapacağınız kısa bir gözlem bu konuda bilgi sahibi olmanızı mümkün hale getirir. Ardından sahip olduğunuz vücut tipine göre hangi model elbisenin  sizler için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Armut Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Armut vücut tipine sahip bir kişinin vücudu göğüsten bele kadar uzanır. Zor bir vücut tipi olan armut vücuda sahip kişilere, buna rağmen yakışan pek çok elbise çeşidi bulunur. Kloş bir elbise modeli ya da geniş  ve dökümlü bir elbise bu vücut tipi için eşsiz bir seçenek olabilir. Topuklu ayakkabı modelleri ile dökümlü elbiseleri kombinleyebilir ve şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Ters Üçgen Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Ters üçgen vücut modeline sahip olan kişiler geniş omuzlara ve ince bir bele sahiptir. Bu noktada elbise seçimi esnasında vücudunuzda sevdiğiniz yerleri öne çıkarmanız ve beğenmediğiniz yerleri saklamanız en mantıklısı olacaktır.

Ters üçgen vücut modelinde omuz genişliğini ve dar beli dengeleyen bir elbise seçmek önemlidir. Belden kemer takmak ya da düşük omuzlu bir elbise giymek dikkati dağıtmak istediğiniz bölgeye daha fazla çekeceği için tercih edilmeyen bir durumdur.

Kare Vücut Tipi İçin Elbise Modelleri

Kare vücut tipine sahip kişilerin kalçaları belden düşüktür. Nispeten düz bir bel, gövdenizi daha kalın gösterir. Bunu gizlemek için öncelikle straplez elbiselerden kaçınılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunların yerine kayık yaka elbiseler tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Kayık yaka elbiseler ile giyebileceğiniz kadın spor ayakkabı modelleri ise hem rahat hem de şık bir tarza sahip olmanızı sağlayacaktır.