Mutlaka izlenmesi gereken filmlerin arasında çok ödül sahibi olan filmler öne çıkıyor. En çok ödül alan filmler hangileri, en ödüllü filmler listesi nedir? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Her yıl aksiyondan komediye bilim kurgudan drama kadar yüzlerce hatta binlerce yeni film çıkıyor. Bu filmlerden alanında en iyi olanları, çeşitli ödül törenlerinde ödüller kazanarak, filmlerinin kalitesini tescilliyor.

Ödüllere doymayan eski ve yeni filmler, sinemanın kalitesini daha da arttırmaya devam ediyor. Bu filmler, kazandıkları ödüller ile diğer filmler için de motivasyon kaynağı oluyor. Sinemada en çok ödüle sahip olan filmler, ödüllü filmler ve izlemeye doyulmayacak çok ödüllü filmler listesi haberimizde favorisen yer alıyor.

Dünya sinemasının en iyi 100 filmi en iyi kült film listesi popüler unutulmaz filmler Dünya sinemasının en iyi 100 filmi en iyi kült film listesi popüler unutulmaz filmler

En çok ödül alan filmler

En çok ödül alan filmler listesinin başında 1997 yapımı Titanik filmi geliyor. Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapımın oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet var. 14 dalda Oscar’a aday gösterilen Titanik, bunlardan 11 tanesini kazanma başarısı gösterdi. Listenin ikinci sırasında 2003 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King) filmi var. Efsane serinin final filmi, Oscar ödüllü filmler listesi içinde yer alıyor. Yüzüklerin Efendisi 3, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk ve tek fantastik film olarak dikkat çekiyor.

En ödüllü filmler listesi

En ödüllü filmler listesinde, 1974 yapımı Baba 2 (The Godfather: Part II) filmi bulunuyor. Corleone, bir yandan mafya dünyasında inanılmaz bir güce ulaşırken, diğer yandan da ailesini korumaya çalışıyor. Filmde Al Pacino, Robert De Niro ve Diane Keaton gibi isimler rol alıyor. Baba II, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk devam filmi olarak öne çıkıyor. 1995 yapımı Cesur Yürek (Braveheart) filmi, En İyi Film Oscar’ı da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) filminde Jodie Foster ve Anthony Hopkins rol alıyor. Kuzuların Sessizliği, 7 dalda Oscar’a aday oldu. Ayrıca En İyi Film Oscar’ını kazanarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek gerilim filmi olmayı favorisen giriş başardı.

En iyi filmler listesi tüm zamanlar en popüler filmler mutlaka izlenmesi gereken filmler En iyi filmler listesi tüm zamanlar en popüler filmler mutlaka izlenmesi gereken filmler

Ödüllü filmler listesi

  • Parazit – Parasite (2019): 92. Oscar Ödüllerinde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parazit, yabancı dilde olup En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk filmdir.
  • Tenet (2020): Tenet, 2021 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanmayı başardı ve büyük ilgi gördü.
  • Köstebek – The Departed (2006): Köstebek filmi, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk ve tek yeniden çekilen filmdir. Orijinal olanı Çin yapımı Infernal Affairs isimli yapımdır.
  • Kıyamet – Apocalypse Now (1979): Cannes ödüllü filmler arasında yer alan Kıyamet, Altın Palmiye ödülünü kazanma başarısı göstermiştir.
  • Affedilmeyen – Unforgiven (1992): Affedilmeyen filmi, En İyi Film Oscar’ı ile birlikte birçok farklı ödül kazanmıştır.
  • Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975): Guguk Kuşu, En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi keyifle izlenecek filmler Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi keyifle izlenecek filmler