En iyi göz doktoru, şüphesiz göz sağlığıyla ilgili problem yaşayanların en çok merak ettiği konuların başında gelir. Sağlık alanında oldukça gelişmiş çözümlere ve uzman hekimlere ev sahipliği yapan Türkiye, özel olarak göz sağlığı alanında da başarılı hekimlere ev sahipliği yapıyor. Günümüzde teknolojik gereklilik ve teknik yeterlilik açısından birçok göz sağlığı hastanesi bulunuyor olmakla birlikte bu hastanelerde alanında uzman en iyi göz doktoru olmaya aday pek çok hekim de yer alıyor.

En İyi Göz Doktoru Nasıl Belirlenir?

En iyi göz doktoru, göz sağlığının birçok farklı alanında uzmanlaşmayı başarmış kişilerdir. Aynı zamanda bazı göz sağlığı hekimleri ise belli başlı uygulamalarda öncü konumdadır. Göz doktorları arasında en iyilerinin belirlenmesinde birçok kriter gözetiliyor olmakla birlikte başarılı operasyon ve eğitim gibi kriterler en çok dikkat edilen detaylardır.

Tüm bunlara ek olarak bir göz doktorunun başarısı, hizmet sağladığı klinik ya da muayenehaneden bağımsız düşünülemez. Dolayısıyla en iyi göz hekimi, sadece sahip olduğu yetkinliklerle bu başarıyı elde etmez. Teknolojik gerekliliklerin klinik tarafından karşılanması, hijyenik ve steril bir ortam gibi detaylar da göz doktorları arasında sıralama yapmak için gerekli başlıca kriterlerdir.

Ayrıca günümüzde göz sağlığı alanında faaliyet gösteren hastane ve kliniklerin fazlaca sayıda bulunması, alternatifler arasında değerlendirme yapma açısından da önemli avantajlar vadeder. Dolayısıyla göz sağlığı problemi yaşayanların, ilgili sorunda uzmanlaşmış hekimler arasından en sağlıklı tercihi yapması günümüzde eski dönemlere göre çok daha kolaydır.

En İyi Göz Doktoru Hangi Alanlarda Uzmandır?

En iyi göz doktoru listesi içerisinde yer alabilecek göz hekimleri, birçok farklı alanda uzmanlaşmış olabilir. Bununla birlikte bazı göz doktorları ise özelikle son teknolojik ekipmanlarla gerçekleşen özel uygulamalarda uzmanlaşmıştır. Başta lazer uygulamaları olmak üzere göz sağlığında kullanılan tedavi metotları, uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Dolayısıyla göz sağlığı alanında çeşitli tedavilerde uzmanlaşmayı başarmış doktorlar, en iyiler arasında sayılabilir. Bu duruma paralel olarak en iyi göz doktoru unvanını elde edebilecek hekimlerin uzmanlaştığı alanları genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Glokom ölçümleri ve göz tansiyonu tedavileri,
 • Korneaya yönelik yapılan tedaviler,
 • Göz içi lens uygulamaları ve lazer tedavileri,
 • Çocuk göz sağlığı,
 • Göz estetiği, tembelliği ve kontakt lens uygulamaları,
 • Nöro-oftalmoloji uygulamaları,

Başta olmak üzere en iyi göz hekimleri, farklı alanlarda uzmanlık elde etmiş olabilir. Özellikle çocukların göz sağlığına ilişkin tedavi sürecinde mutlaka çocuk göz sağlığında uzmanlaşmış bir hekim tercih edilmelidir.

İzmir ulaşım ücretleri 2023 İzmir otobüs bileti fiyatları metro izban eshot ücretleri 2023 İzmir ulaşım ücretleri 2023 İzmir otobüs bileti fiyatları metro izban eshot ücretleri 2023

Göz Doktoru Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz doktoru tercih ederken birçok detaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle doktorun tedavi uygulamalarında vadettiği başarı yüzdesi, eğitim kariyeri ve yeterliliği en çok dikkat edilmesi gereken detaylardır. Bunlara ek olarak göz doktorunun hizmet sağladığı klinik ve hastaneye ilişkin detayların da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir.

En iyi göz doktoru tercihinde bulunabilmek için göz hekimleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz sağlığıyla ilgili yaşanılan problem özelinde hekim uzman olmalıdır.
 • Eğitim açısından yeterli düzeyde olmalıdır.
 • Tecrübe kriterine önem verilmeli ve tecrübeli hekimler tercih edilmelidir.
 • Hasta memnuniyetine ilişkin yorumlar incelenmelidir.
 • Geçmiş dönem tedavileri incelenmeli ve başarı yüzdesi test edilmelidir.
 • Tedavi ve muayene gibi uygulamaların hangi merkezde yapıldığı araştırılmalıdır.
 • Merkezin teknik ve teknolojik yeterlilikleri yüksek standartta olmalıdır. 

Tüm bunlara ek olarak doğru bir göz doktoru tercihinde bulunmanın yolu, yaşanılan göz sağlığı sorununda uzmanlaşmış hekimi tercih etmekten geçer. Bazı hekimler, belli alanlarda çok daha yüksek düzeyde tecrübe ve bilgiye sahiptir.