En iyi klasik filmler listesi ortaya çıktı. Unutulmaz en güzel klasik filmler listesini sizler için derledik. Efsane ilk dönem filmlerini okuyucularımız için hazırladık. Bu filmlerin arasında ilk anacağımız film, Charles Chaplin’in 1936 yapımı Modern Zamanlar (Modern Times) filmi olabilir. Unutulmaz Filmler arasında sessizliğiyle güldüren ve düşündüren yapıt, muhteşem bir eleştiri ve eşsiz bir güldürü olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bazı Kemal Sunal filmlerinin bile esin kaynağı olan bir film oldu. Konuşmadığı halde milyonları güldürmeyi başaran ve üstelik bunu yaparken de hayati mesajlar vermeyi ihmal etmeyen Charles Chaplin’in enfes yapıtı Modern Zamanlar filmi tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ‘Asri Zamanlar’ olarak bildiğimiz 1936 yapımı bu film, makineleşmeye odaklanan bir senaryoya dayanıyor. Makineleşme süreciyle birlikte artan işsizlik, yani bozulan ekonomik yapı, yapıtın eleştirilerinin hedefinde yer alıyor.

Bir diğer unutulmaz ve en iyi klasik filmler listesine girmeye layık olan yapım François Truffaut’ın 400 Darbe (Les 400 Coups) adlı filmidir. Filmin ismi okuldan kaytarmaktan geliyor. Çünkü ‘400 darbe’, Fransızca kökene sahip ve okulu kırmak olayını anlatmak için kullanılan bir deyiştir. Şaheser sıfatını çok fazla hak eden bu film, küçük bir çocuğun okulu kırmasının öyküsünü anlatıyor. Ancak işin aslında ise bariz bir şekilde mevcut toplumsal yapının eleştirisini sunuyor. Düzen sorgulamasının en nadide sunumlarından biri olan bu film, 99 dakika sürüyor. Franklin Schaffner’in Maymunlar Gezegeni (Planet of Apes) filmini de listemize ekleyebiliriz. Satirik türler arasında değerlendirebileceğimiz filmimiz, insanlığın, “gelişme” bahanesiyle doğayı nasıl öldürdüğünü anlatıyor. Türkiye’nin de uzaya çıkma vaadinde bulunduğu son zamanlarda tekrar izlenesi olduğu kadar eşsiz bir başka yapımdan bahsettiğimizi de bilmenizi istiyoruz. En güzel klasik filmler, en iyi ve en popüler unutulmaz klasik filmler listesi ortaya çıktı. Efsane ilk dönem ve sonrası klasik filmleri haberimizde betfurther yer alıyor.

Çok ödüllü az bilinen filmler listesi çok ödül alan popüler olmayan filmler listesi Çok ödüllü az bilinen filmler listesi çok ödül alan popüler olmayan filmler listesi

En iyi klasik filmler

En iyi klasik filmler listesine Roman Polanski’nin Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby) adlı filmini ekleyebiliriz. Polanski’nin çok kafa patlatıp çok emek sarf ettiği ve böylece yazıp ve yönettiği bu film bir uyarlama olarak dikkat çekiyor. Polanski’nin Ira Levin’in aynı ismi taşıyan romanından esinlenerek ortaya koyduğu bu film, beyaz perde düşkünlerinin sevdiği bir yapıt. Bir diğer efsane klasik film Guguk Kuşu (One Flew Over The Cuckoo’s Nest) filmidir. Guguk Kuşu, unutulmaz dram filmleri için oluşturulacak her listeye mutlak suretle girmeli. Çünkü bunu çok fazla hak eden bir film. Jack Nicholson’un devleştiği bir başka enfes ve eşsiz yapım olan bu filmi izlemeyenler, çok büyük kayıplar içinde olduklarını bilmiyor.

Unutulmaz en güzel klasik filmler listesi

Unutulmaz en güzel klasik filmler listesine Başkanın Tüm Adamları (All The President’s Men) filmi ile devam edelim. Bol ödül sahibi olan bu politik ve gerilim filminin senaryosunu, Amerikalı yazar William Goldman yazdı. Alan J. Pakula’nın yönettiği bu satirik yapıtta, ABD’de yaşanan Watergate Skandalı sonrasında gerçekleşen olayları çok yakından biliyormuş gibi izliyoruz. Listemize ayrıca Köpekler (Straw Dogs), Taksi Şoförü (Taxi Driver), 1900, Francis Ford Coppola’nın Kıyamet (Apocalypse Now), Frank Darabont’ın Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption), Bernardo Bertolucci’nin Ay (La Luna) filmleri ile devam edebiliriz. Ayrıca Kızgın Boğa (Raging Bull), Persona, Bıçak Sırtı (Blade Runner) ve Narayama Türküsü filmlerini de sayalım.

Efsane klasik Türk filmleri listesi

Efsane klasik Türk filmleri listesinin ilk sırasına Metin Erksan’ın Susuz Yaz filmini yazalım. Unutulmaz yerli filmler kategorisinde değerlendirebileceğimiz bir yapım olan film, listenin en üst sırasında yer alıyor. Erksan tarafından yönetilen filmin doğmasını sağlayan ise aslında Necati Cumalı’nın “Susuz Yaz” isimli romanı. Filmde, psikolojik ve toplumsal içerikli pek çok mesajla karşılaşıyoruz. Aynı zamanda susuzluk ve kadınsızlık temalarını işlemeyi önemsiyor bir yapıt. Bir diğer yapım, Lütfi Ömer Akad’ın Gelin filmidir. Yapım, kırsaldan şehre göçen kalabalık bir ailenin yeni yaşam alanına alışma sürecini anlatıyor. Ayrıca Zeki Ökten’in Sürü filmini, Ömer Kavur’un Anayurt Oteli filmini de efsane Türk filmleri listesinde betfurther giriş anabiliriz.

Az bilinen efsane yabancı diziler popüler olmayan iyi diziler listesi Az bilinen efsane yabancı diziler popüler olmayan iyi diziler listesi

Efsane ve unutulmaz eski filmler

 • Bir Zamanlar Amerika’da (Once Upon A Time In America)
 • Mavi Kadife (Blue Velvet)
 • Dokunulmazlar (The Untouchables)
 • Berlin Üzerindeki Gökyüzü (Der Himmel Über Berlin)
 • Baba (The Godfather)
 • Ucuz Roman (Pulp Fiction)
 • Katil Doğanlar (Natural Born Killers)
 • Barton Fink
 • Şeytan (Exorcist)
 • Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs)
 • Olağan Şüpheliler (Usual Suspects)
 • Şeytan Çıkmazı (Angel Heart)

En çok izlenen Türk filmleri, mutlaka izlenmesi gereken en iyi en popüler Türk filmleri listesi En çok izlenen Türk filmleri, mutlaka izlenmesi gereken en iyi en popüler Türk filmleri listesi