Freelance seo uzmanı, kurumsal SEO firmaları gibi web siteleri ve içeriklerinin arama motoru sonuçlarında daha görünür olmasına yönelik çalışmalar yapmakla birlikte, ofis ortamından bağımsız olarak hizmet verilen kimseler için yapılacak bir tanımdır.

Freelance seo uzmanı Daha Uygun Fiyatlarla Hizmet Verir

SEO danışmanlık hizmetinin kurumsal firmalardan alınması, farklı avantajlar sunduğu gibi dezavantajlarda sunmaktadır. Bunlardan biri de, fiyat farkının çok ciddi boyutlarda olmasıdır.

Aynı hizmeti veren iki farklı hizmet sağlayıcı arasındaki farkın yine SEO çalışmalarına yatırılmış olması dahi, web sitelerinde daha fazla başarı elde edilmesine imkân verecektir. Serbest olarak çalışan SEO danışmanlarının vergi ve personel giderleri gibi farklı gider kalemlerinin olmaması nedeniyle, yaptıkları çalışmaları daha uygun fiyatlarla yapması söz konusu olabilmektedir.

SEO Nedir? Freelance seo uzmanı Ne İş Yapar?

Öncelikle SEO tanımlaması yapacak olursak; Web sitelerini kodlama, içerik ve diğer tüm özellikleri ile arama motorlarıyla uyumlu hale getirilerek, bu içeriklerin ve site bütününün arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını ve böylelikle daha fazla ziyaretçi kazanmasını sağlamaktır.

Ancak bu çalışmalar, sadece arama motorlarına yönelik değil bir parça da ziyaretçiye yönelik çalışmaları da kapsamaktadır. Ziyaretçinin web sitesinde daha uzun durması ve daha fazla sayfa gezmesi gibi amaçlarda, SEO çalışmasının bir parçası olmak durumundadır.

SEO danışmalarının doğal olarak temel görevleri, bu çalışmaların bütününü yapmak ve anlaşma süresi boyunca takibini gerçekleştirerek raporlama sunmaktır.

SEO’nun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için, 200’ün üzerinde farklı kriter olduğu bilinmektedir. Bu kriterlerin bir kısmı daha fazla etki ederken, diğer kısmı ise temel çalışmaları desteklemek adına yapılmaktadır. Her çalışmanın, web sitesine olan etkileri farklıdır. İyi bir SEO uzmanı, Google tarafından yapılan algoritma değişikliklerini dikkate alarak, çalışmalarına buna göre yön vermelidir.

Burada freelance seo uzmanı ise yine çalışmaların tamamını yapmasına rağmen, kurumsal bir kimliği olmadan çalışmalarını serbest olarak yapmaktadır. SEO günümüzde özellikle rekabet gerektiren içeriğe sahip web siteleri için, olmazsa olmaz çalışmalardır. Bu yüzden, kesinlikle işinin ehli kişiler tarafından profesyonelce yapılmalıdır. Kurumsal ve serbest çalışan SEO uzmanları, bu konuda yardım alabileceğiniz yerler iken, kurumsal hizmet veren SEO uzmanlarının fiyatlarının, serbest çalışanların neredeyse iki katı olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır.