Sizlere hayatınızı çok daha kaliteli sürdürebilmeniz için esnek depolama alanına sahip Google Drive İle tanıştırmaya geldik. Google Workspace’nin bir parçası olan Google Drive hakkında merak ettiğiniz tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. Dosyalarınızı çevrimiçi olarak sağlayabileceğiniz ve bulut depolama alanı özelliğine sahip olan en iyi uygulama şüphesiz ki Google Drive’dır. Dilerseniz Google Drive nedir ve nasıl kullanılır birlikte inceleyelim.

Google Drive Nedir?

Google Drive depolama alanı olarak kullanılan son derece profesyonel bir uygulamadır. Belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve çok daha fazlasını kullanıcının mobil cihazları, tabletleri ve bilgisayarları gibi tüm akülü cihazlarında kullanabileceği bir sistemdir. Cihazınız ile senkronize ederek esnek depolama alanının keyfini çıkarabilirsiniz. Google Workspace’nin en kullanışlı ve sevilen uygulamalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Dilerseniz diğer tüm Google Workspace uygulamaları için web sitemizi ziyaret ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Drive Giriş Yapın

Kullanım kolaylığı ile bilinen Google Workspace uygulamalarından bir tanesi de Google Drive uygulaması olmaktadır. Google Drive giriş için yapmanız gereken tek şey uygulamayı kullanacağınız cihazınıza indirferek Gmail hesabınız ile giriş yapmak olacaktır. Dilerseniz web üzerinden dilerseniz de mobil ya da tabletiniz üzerinden giriş yapabilirsiniz. Hangi cihazınızdan nasıl kullanabileceğinizi dilerseniz birlikte inceleyebiliriz.

Web Üzerinden Kullanın

Kullanmış olduğunuz herhangi bir web sitesini açın. Arama çubuğu kısmına “drive.google.com” yazın ve sitede aratın. Ardından önünüze çıkan bağlantıya tıklayın ve sizleri yönlendirdikleri indirme işlemlerini tamamlayın. İndirme işleminin tamamlanmasının ardından uygulamayı açarak Gmail hesabınız ile giriş yapın. Google Drive uygulamasına web üzerinden giriş yapmak işte bu kadar kolay. Şimdi ise dilerseniz mobil ya da tablet üzerinden nasıl erişebilirsiniz onu inceleyelim.

Mobil Veya Tablet Üzerinden Kullanın

Cihazınızın sürümü her ne olursa olsun Google Drive uygulamasını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Android sürüm cihazınız için Google Play Store, İOS sürüm cihazınız ile App Store uygulamasına girmeniz gerekecektir. Ardından yapmanız gereken tek şey arama çubuğuna Google Drive yazmanız ve çıkan uygulamayı cihazınıza yüklemek için talimat vermeniz olacaktır. Uygulamayı indirmenizin ardından arayüzüne giriş yaparak Gmail hesabınızı girin ve uygulamayı aktifleştirin. Ardından size yalnızca esnek depolama alanının tadını çıkarmak kalacaktır.

Google Drive İle Neler Yapılır?

Birçok avantajı bulunan Google Drive Uygulamasının ortak çalışma imkanı olduğunu da biliyor muydunuz? Gerek arkadaşlarınız ile gerekse iş ortamında dosya paylaşımı yapabilir ve paylaşmış olduğunuz dosyalar üzerinden düzenlemeler yapabilirsiniz. Google Drive giriş yapmanızın ardından bahsetmiş olduğumuz tüm avantajlardan faydalanabilirsiniz. Dökümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar üzerinde birlikte çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Yan yana olmadan dilediğiniz yerden işlerinizi ortak çalışma ile halledebilirsiniz. Değişiklikleri aynı anda senkronize edebilir ve aynı dosya üzerinde dilediğiniz gibi çalışmalar yapabilirsiniz. Şimdi dilerseniz birlikte ekibiniz ile dosya üzerinde nasıl birlikte çalışanikeceğinizi inceleyelim.

Ekibinizle Dosya Üzerinde Birlikte Çalışın

Ortak Drive alanı ile aynı sayfada olmak, dosyalarınızı düzenlemek ve elbette ki paylaşmak iş verimliliğinizin artmasına neden olacaktır. Artık dilediğiniz kişi ile aynı ortamda olmadan aynı dosya üzerinde çalışmalar sağlayabilirsiniz.

Her Yerde Birlikte Çalışma Ortamı Yaratın

Belgeleri ortak çalışma özelliği sayesinde hızlıca ve birlikte düzenleyebilirsiniz. Üstelik kolay paylaşımı sayesinde yaptığınız projelerde çok daha etkili bir işbirliği sağlamaktadır. Üstelik belgelerinizi düzenlerken çevrimiçi sohbet, yorumlar, öneriler gibi birçok fikir alışverişi de yapabilirsiniz. Belgenin üzerinde @ işaretini kullanarak ortak çalışma arkadaşlarınızı birlikte çalışma ortamına davet edebilirsiniz.