Diş beyazlatma tedavisi hakkında merak edilenler

Diş beyazlatma tedavisi hakkında merak edilenler, ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma ile diş beyazlatmaya dair tüm sorular yanıt buldu.

Güncel 14.05.2022, 23:54
Diş beyazlatma tedavisi hakkında merak edilenler

Diş beyazlatma işlemi, kişilerin dişlerinde belirli sebepler nedeniyle var olan sararmaların giderilmesini amaçlar. Günümüzde estetik görünüme bağlı endişelerin sebepleri arasında yer alan dişlerin, görünümlerinden kaynaklı kaygıların oranı hiç de küçümsenmeyecek derecededir. Bu sebeple ihtiyaçlar doğrultusunda kozmetik diş hekimliği alanı olan diş beyazlatma tedavisinde gelişmeler yaşanmıştır.

Son teknoloji ekipman ve kullanılan malzemeler ile dişler tek seansta, ortalama 45 dakika gibi bir sürede beyazlığa kavuşabilmektedir. Dişlerde fonksiyonel problem veya dizilim bozukluğu yok ise tercih edilmesi gereken diş estetiği yöntemi diş beyazlatma olmalıdır. Çünkü doğal dişlerimizin yerine geçecek olan diş, istenilen gibi olmayabilir. Kaplama tedavisi riskini almak yerine, doğal dişleri güzelleştirmeye çalışmak en akılcı çözüm olur.

Günümüzde, diş beyazlatma izmir kliniklerinin neredeyse tamamında beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Komplike bir tedavi olmamakla birlikte, bleaching uygulamasında tecrübeli bir diş hekimi tarafından tedavinin yapılması büyük önem arz eder. Çünkü kullanılan ağartıcı ve koruyucu jellerin gerekli yerlere dikkatli şekilde uygulanması gereklidir.

Diş beyazlatma uygulamaları 2 şekilde olur;

  1. Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Klinik ortamında gerçekleştirilen bu yöntem, diş beyazlatma yöntemleri arasında en hızlı sonuç veren çözümdür. Tecrübeli diş hekimi elinde, kaliteli ekipmanlar ile gerçekleştirilen tedavi sonunda kişinin dişlerinde istediği beyazlığı görmesi mümkündür. En hızlı da sonuç veren tedavidir. Tek seansta veya hastanın dişlerindeki sararmaların yoğunluğuna göre 2. bir seans ile bembeyaz dişlere sahip olunabilir.

Tedavide kullanılan ağartıcı solüsyonun kaliteli olması ve lazer ışığı ile desteklenmesi sayesinde hızlı bir şekilde en etkin sonuç alınır. En çok tercih edilen ve önerilen diş beyazlatma yöntemidir. Bu tedavi de kalıcılık uzun süre devam eder. Fakat sararmalara sebep olan alışkanlıkların devamlılığı da sararmaların geri dönüş hızını arttırabilir. Bu sebeple arada bir diş taşı temizliği işlemi yaptırmak da rengin korunmasına yardımcı olabilir.

  1. Ev Tipi Diş Beyazlatma

Evde hekimin verdiği ekipmanlar ile kişinin kendine uyguladığı tedavi biçimidir. Özel olarak hazırlanmış ağız kalıplarının içine beyazlatıcı ajanın da eklenerek dişlerde 5 saat boyunca kalmak suretiyle gerçekleştirilen işlemdir. Kişide oluşacak diş hassasiyeti ve oluşan beyazlığın yeterli gelmesi durumuna göre tedavinin süresi 2-3 haftaları bulabilir. Fakat ofis tipi diş beyazlatma üzerine alınan ev tipi beyazlatma tedavisinde ise süreler daha kısadır. 3-4 gün gibi bir destekleyici tedavi süresi olabilmektedir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Doğru uygulandığı takdire diş ve diş etlerine hiçbir zararı olmayan diş beyazlatma işleminin, hamilelere ve 18 yaş altı kişilere uygulanmaması gereklidir. Hamilelere zararı olabileceği ile ilgili herhangi bir bilimsel araştırma olmamasına rağmen, kişiler hamileliklerinden sonra diş beyazlatma düşünmelidirler.

Diş Beyazlatma Sırasında Ağrı Hisseder miyim?

Diş beyazlatma, dişlerin herhangi bir ağrı duyulacak noktasına uygulanan işlemleri kapsamaz. Dişlerin üzerine solüsyon sürülerek uygulanan tedavidir. Bu sebeple anestezi yapma ihtiyacı da doğmaz. Tedavi sırasında da herhangi bir ağrı duyulmaz. Sadece tedavi bitiminde 1-2 gün sürebilen basit bir diş hassasiyeti olabilir. Bu da kendiliğinden düzelecektir.

Karbonatla Evde Diş Beyazlatma Zararlı mıdır?

Diş hekimi bilgisi dahilinde olan yöntemler zararsız tedavilerdir. Bunların dışında sağdan soldan edinilen yanlış bilgilerle dişler beyazlatılmaz. Karbonat, dişlere çok büyük zararlar verebilir. Aşınma ve kazınma gibi durumlara bırakılan dişler, kaybedilecek noktalara kadar gidebilir.

Başka Hangi Yöntemle Beyaz Dişlere Sahip Olunabilir?

Diş estetiği tedavileri yöntemlerinin birçoğu ile kişiler beyaz ve güzel dişlere sahip olabilirler. Bunlardan bir tanesi zirkonyum diş kaplamadır. Zirkonyum dişler doğal dişlerimize en yakın görünüme sahiptir. Estetik açıdan diş etleriyle en kusursuz görünüme sahip zirkonyum dişler, sağlamlığı dolayısıyla da uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılır.

Diğer bir seçenek ise implant tedavisidir. İmplantlar, gerekli bakımları yapıldığı zaman kişiye bir ömür sorunsuz ve konforlu bir hayat sunar. İmplantlar, titanyumdan elde edilirler. Bu sebeple sağlam bir yapıya sahiptirler. Vücut ile de kusursuz bir uyum sağlar. Vücudun implantı kabul etmemesi gibi bir durum da söz konusu olmaz.

Kişinin çenesinde implant için yeterli sayıda kemik var ise, implant tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu sebeple öncesinde röntgen filmi gerekli olabilir. Uygunluk durumuna izmir implant diş tedavisini uygulayacak hekim karar verir. Yeterli miktarda kemik olmadığı durumlarda çene cerrahları, hastaya kemik nakli veya kemik tozu uygulaması yaparak tedaviye hazır hale getirebilmektedirler.

Diş Beyazlatma İşlemi Kalıcı mı?

Diş beyazlatma yöntemleri kalıcı değildir. Kişiler dişlerine iyi baktıkları takdirde beyazlık uzun süre devam eder. Ara ara diş temizletme yaptırmak da sürenin uzamasına yardımcı olur. Bazı sararmalara sebep olan alışkanlıkların tedaviden sonra yoğun şekilde devam etmesi, beyazlığın daha hızlı kaybolmasına neden olur. Dişleri fırçalamak ve iyi bakım yapmak, dişlerin sağlıklı kalmasının yanında beyaz tonlarda renge sahip olmayı da sağlar.

Diş Beyazlatma Fiyatları Tarifesi Nedir?

Diş beyazlatma fiyatları, tercih edilecek olan uygulamanın fiyatı sebebiyle değişkenlikler gösterir. Net bir açıklama yazmak doğru değildir. Ücretler, kliniklere veya hekimlere göre de değişir. TDB’nin yıldan yıla bildirdiği tavan fiyatlar baz alınarak bir tarife belirlenir. Kullanılan malzemelerin kalitesi bile fiyat politikasına etki edebilir. Bu sebeple işlemi gerçekleştirecek hekim veya klinik ile iletişime geçmek doğru bilgiye ulaşmanızı sağlar.

Yorumlar (0)