Egeli bilim insanları Covid-19’un etkilerini araştıracak

Egeli akademisyen ve bilim insanları, Covid-19’un çocuk ve ergenler üzerindeki kısa ve uzun vadeli gelişim etkilerini araştıracak.

Güncel 15.06.2020, 10:58
Egeli bilim insanları Covid-19’un etkilerini araştıracak

İzmir Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Doğan’ın ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nden meslektaşları ile işbirliği içinde yürütecekleri “Covid-19’un Çocuk ve Ergenlerin Bilişsel ve Psikososyal Gelişimi ile Akademik Hayatına Etkileri” başlıklı projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, hazırlanacak bu proje ile akademi dünyasına değerli katkılar sunulacağına inandıklarını kaydetti ve proje ekibine teşekkür etti.

COVİD-19’UN ETKİLERİ İNCELENECEK

Proje hakkında önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Aysun Doğan, doğal afetler ve insan kaynaklı travmatik olayların çocuk ve ergenler üzerindeki olumsuz etkilerine dair kapsamlı araştırmaların olduğunu ancak Covid-19 hakkında sınırlı sayıda çalışmanın yapıldığını dile getirdi. Çocuk ve ergenlerin deneyimlediği uzun süreli sokağa çıkma yasağı, okulların kapanması, uzaktan eğitime geçilmesi gibi yaşantıyı değiştiren olayların inceleneceğini söyleyen Doç. Dr. Doğan, hedeflerinin pandemiyi tüm bu yönleri incelemek olduğunu ifade etti. Covid-19’un çocuklar ve ergenler üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerinin detaylı olarak incelenmesi, onların gelişimlerini desteklemek için ebeveynlere ve öğretmenlere yönelik geliştirilecek olan önleme ve müdahale programlarının büyük önem taşıdığını söyleyen Doç. Dr. Aysun Doğan, projede Ege Üniversitesi’nden gelişim psikolojisi öğrencilerinin de olacağı bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:51
Güneş 08:17
Öğle 13:28
İkindi 16:07
Akşam 18:30
Yatsı 19:50