İlk Türk kadın tiyatro sanatçısı tiyatrocu kimdir

Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu olan Afife Jale’nin kim olduğu ve hayatı hakkındaki detaylar ortaya çıktı.

Güncel 05.06.2020, 21:34 24.04.2021, 19:07
İlk Türk kadın tiyatro sanatçısı tiyatrocu kimdir

Tiyatro severlerin merak edip araştırdığı ilk Türk kadın tiyatro sanatçısının kim olduğu ortaya çıktı. İlk Türk kadın tiyatrocusu kimdir? Sorusu cevap buldu. 3 Nisan 1919 tarihinde Hüseyin Suat’ın Yamalar adlı oyununda Emel rolü ile ilk kez sahneye çıkan Afife Jale’nin hayatı ve kim olduğuna dair ayrıntılar ortaya çıktı. 1902 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğan, 24 Temmuz 1941 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yuman ilk kadın tiyatrocumuz Afife Jale 39 yaşında hayatını kaybetti. Selahattin Pınar ile 6 yıl evli kalan Afife Jale’nin yaşamına dair merak edilenler haberimizde yer alıyor.

İlk Türk kadın tiyatro sanatçısı tiyatrocu kimdir?

İlk Türk kadın tiyatrocusu 13 Nisan 1919 yılında Kadıköy’deki Apollon Sineması’nda sahneye çıkan Afife Jale’dir. 1920 doğumlu Afife Jale İstanbul Kız Sanayi Mektebi’nde eğitim gördü. Darülbedayi’nin 1918 yılında açtığı tiyatro kursları sınavına katılıp kazanan Afife Jale, Müslüman kadınların sadece kadınlara özel gösterilerde oynayacakları oyunlarda yer alması şartıyla kabul edilen 5 Müslüman kadından biri oldu. Stajyer oyuncu kadrosuna giren ve provalara katılan Afife Jale, 1919 yılında oyuncu Elize Binemeciyan’ın Paris’e gitmesi üzerine onun yerine oynayarak, sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. O günün ardından sahneye çıkmaya devam eden Afife Jale’in sahne aldığı tiyatro birçok kez polis tarafından baskına uğramış, Afife Jale yakalanmadan birçok kez kaçmıştır. Afife Jale’nin babası da kızının tiyatrocu olmasına karşıydı ve bu yüzden Afife hanım sahnelere ara verdi. Dahiliye Nezareti’nin Müslüman kadınların sahneye çıkamayacaklarına dair bildiri yayınlaması üzerine Darülbedayi yönetimi Afife Jale’yi işten çıkardı. Yaşadığı sıkıntılar nedeniyle morfinle tedavi edilen ve morfin bağımlısı olan Afife Jale, birkaç yılın ardından tiyatro turnesine katıldı ve birçok şehirde temsiller verdi. Cumhuriyet’in ilanının ardından Türk kadınlarının sahneye çıkmasının önündeki engeller kaldırıldı ancak morfin bağımlılığı devam eden Afife Jale tiyatroyu bırakmak durumunda kaldı.

yumurcak filmi nerede çekildi

Afife Jale'nin özel hayatı ve ölümü

1928 yılında besteci Selahattin Pınar ile tanışan ve 1929 yılında evlenen Afife Jale, 1935 yılında boşandı. Morfin bağımlılığı devam eden Afife Jale, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı ve morfinmanlar koğuşunda 24 Temmuz 1941 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Afife Jale’nin mezarı Kazlıçeşme Kabristanı’nda bulunuyor. İlk Türk kadın tiyatrocusu olan Afife Jale’nin anısını yaşatmak için, 1997 yılından bu güne Yapı Kredi tarafından Afife Jale Tiyatro Ödülleri düzenlenmeye devam ediyor.

tatlı dillim filmi nerede çekildi

Yorumlar (0)