İzmir baraj doluluk oranı 2022 Ağustos son dakika İzmir barajlarındaki su seviyesi

İzmir’in Tahtalı Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 52 olarak ölçüldü. Baraj, hiç yağmur yağmasa bile İzmir’e 450 gün yetecek kadar suya sahip.

Güncel 29.07.2022, 14:08 05.08.2022, 15:33
İzmir baraj doluluk oranı 2022 Ağustos son dakika İzmir barajlarındaki su seviyesi

Son dakika İzmir haberleri… İzmir baraj doluluk oranı 2022 Ağustos son dakika İzmir barajlarındaki su seviyesi belli oldu. İZSU Su Arıtma Dairesi Başkanı Hakan Alpsoykan, İzmir’deki barajların doluluk oranlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. İzmir’in hem yeraltı suyu hem de yüzeysel su kaynaklarından beslendiğini hatırlatan Alpsoykan, “Yüzeysel su kaynağı olarak Tahtalı Barajı, en önemli su kaynağımız. Menderes Tahtalı Barajı’nda şu anda 170 milyon 369 bin metreküp suyumuz bulunuyor. Aktif doluluk oranı ise yüzde 52. Bu su, hiç yağmur yağmazsa tahmini olarak İzmir’e 450 gün yetecek bir miktara tekabül ediyor” dedi.

İzmir baraj doluluk oranı 2022 Ağustos son dakika

İzmir Çeşme Kutlu Aktaş Barajı’nda 11 milyon 188 bin metreküp su bulunduğunu ve yüzde 66 aktif doluluk oranı olduğunu ifade eden Alpsoykan, İzmir’deki barajlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Çeşme Kutlu Aktaş Barajı’ndaki bu miktar, hiç yağmur yağmazsa tahmini olarak 770 gün boyunca yetecek kadar su demek oluyor. Balçova Barajı’nda 160 günlük bir suyumuz var, 3 milyon 170 bin metreküp su mevcut. Tahtalı’dan sonra en önemli su kaynağımız Gördes Barajı. Ancak burada hem yeteri kadar su yok hem de su iletim hattında bir arıza var. Seviye olarak yüksek olduğu için İzmir’in hem güney hem kuzey aksını besleyebilir. Gördes’teki doluluk oranı maalesef yüzde 4.78 ve 39 milyon metreküp suyumuz mevcut. Ürkmez Barajı’nda da bin gün yetecek kadar suyumuz mevcut.”

İzmir barajlarındaki su seviyesi 2022

İzmir barajlarındaki su seviyesi 2022 hakkında kullanıcılara tasarruf uyarısında da bulunan Alpsoykan, “Dünyada tatlı su kaynakları çok değerli. Bu kaynakları çok dikkatli ve özenli kullanmalıyız. Mevcut su durumu şu anda çok büyük bir risk teşkil etmiyor ama risk teşkil etmiyor diye suyu tasarruflu kullanmamak olmaz. İzmir için ciddi şekilde endişe duyulacak bir susuzluk durumu söz konusu değil ancak herkes ev ve işyerlerinde suyu tasarruflu kullanmak zorunda” diye konuştu.

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)