İzmir Bayraklı Saime Sultan Yalısı’nda kaçak eklentiler yıkıldı

İzmir Bayraklı’da bulunan Saime Sultan Yalısı’nın bahçe ve kıyı şeridine, işletmeciler tarafından ‘kaçak’ olarak inşa edilen eklenti ve platformlar belediye ekiplerince yıkıldı.

Güncel 04.06.2022, 14:53 04.06.2022, 15:21
İzmir Bayraklı Saime Sultan Yalısı’nda kaçak eklentiler yıkıldı

Son dakika İzmir Bayraklı haberleri… İzmir Bayraklı Saime Sultan Yalısı’nda kaçak eklentiler yıkıldı. Bayraklı Belediyesi ekipleri, Bayraklı Turan Mahallesi’nde bulunan 142 yıllık Saime Sultan Yalısı’nın bahçe ve kıyı şeridine işletme sahipleri tarafından kaçak eklentiler yapıldığını, devletin hüküm ve tasarrufu altında olan alanlara platformlar inşa edildiğini tespit etti.

Bu gerekçe ile işletmenin ruhsatı yılbaşında iptal edildi ve ruhsatsız alanlar mühürlendi. İşletme sahipleri bu süreçte tam 9 kez mühür fekki yaparak, ruhsatsız alanlarda düğün ve organizasyon yapmaya devam etti. Belediye tarafından defalarca cezai işlem uygulandı, kaçak yapıların yıkımı gerçekleştirildi ve savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Saime Sultan Yalısı’nda kaçak eklentiler yıkıldı

Dün öğle saatlerinde yıkım için alana giden belediye ekipleri, Saime Sultan Yalısı’nda iş makineleri ile kaçak eklentilerin sökümünü gerçekleştirdi. Tescilli binanın mülkiyet sınırlarında herhangi bir işlem yapılmadı. Yıkım sırasında emniyet güçleri ve çevik kuvvet de belediye ekiplerine destek oldu.

Saime Sultan Yalısı’ndaki kaçak ve ruhsatsız alanlardaki yıkıma ilişkin yapılan açıklamada “Söz konusu yerin işletme ruhsatı yılbaşında iptal edildi ve yeniden ruhsatlandırma yapılmadı. Ve bu süreçte tam 9 kez mühür fekki yapılarak, ticari faaliyetlere devam edildiği, deniz kenarına kaçak platformlar ve eklentiler inşa edildiği tespit edildi. Bu alanlarda defalarca yıkım gerçekleştirildi, yasal işlem uygulandı.

Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Söz konusu yıkımlar, devletin hüküm ve tasarrufu altında olan alana kaçak olarak konulan eklentileri kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Tescilli binanın bulunduğu mülkiyet sınırlarında herhangi bir işlem yapılmadı” denildi. Öte yandan, ruhsatsız olarak işletildiği belirtilen tarihi Saime Sultan Yalısı’nda önümüzdeki süreçte düğün yapılmayacağı belirtildi.

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)