İzmir Buca Metrosu ihalesi mahkeme tarafından iptal edildi

Mahkeme, İzmir Buca Metrosu ihalesindeki kararı iptal ederek metro projesi yapım işinin Nurol İnşaat-Yapı Merkezi ortak girişimine verilmesine karar verdi.

Güncel 15.03.2022, 14:19
İzmir Buca Metrosu ihalesi mahkeme tarafından iptal edildi

Son dakika İzmir Buca haberleri… İzmir Buca Metrosu ihalesi mahkeme tarafından iptal edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle temeli atılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük yatırımı olarak bilinen Buca Metrosu ile ilgili mahkemeden iptal kararı çıktı.

İzmir Buca Metrosu ihalesi mahkeme tarafından iptal edildi

İzmir 4. İdare Mahkemesi, 3 milyar 921 milyon TL’ye mal olacak “İzmir hafif raylı sistemi 5. aşama Üçyol-Buca arası yapım işi” ihalesini iptal etti. İhalede 3 milyar 392 milyon teklif vererek birinci sıraya oturan Nurol İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi ile Yapı Merkezi İnşaat Sanayi Anonim Şirketi ortak girişiminin yaptığı başvuruyu değerlendiren İzmir 4. İdare Mahkemesi, kararını taraflara, “Gülermak A.Ş.’ye verilen metro projesi yapım işini Nurol İnşaat-Yapı Merkezi ortak girişimine verilmesi” şeklinde tebliğ etti. İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin kararında Danıştay’a itiraz edilebileceği hükmüne de yer verildi.

İzmir Buca Metrosu ihale iptali hakkında açıklama geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Buca Metrosu’nun yapım ihalesinin iptal kararına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İdare tarafından hazırlanıp ihale dokümanları arasında ihaleye telif verecek tüm isteklilere verilen ve ihale konusu İş’in yapımını oluşturan İş Kalemleri ile miktarlarına yer verilen Fiyat Çizelgelerine ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm ihale dokümanlarına ve EBRD mevzuatına göre yürütülmüş ve ihale sonuçlandırılmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bilimsel gerçeklerin ışığında ve yasal çerçevede en doğru kararı vermiştir. Hukuki sürecin en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (1)
Roberto Boninsegna 7 ay önce
Sakın kuyumcuya kıymetli ziğnet eşyanızı tamir için bırakmayın.İsterseniz 30 yıldır tanıdığınız biri de olsa kesinlikle yapmayın.Devir o kadar kötü ki bırakırsınız bir daha asla bulamazsınız.Bizimde başımıza geldi bu olay Kemeraltı'da bir kuyumcuda.Yıllardır tanıdığımız biriydi.Annemin ziğnet eşyasını tamir için bıraktık.1 hafta sonra gittik ki ne dükkanı adam İzmir'i terkedip kaçmış gitmiş.