İzmir Karşıyaka ve Gaziemir’de sentetik hap ve uyuşturucu operasyonu

İzmir Karşıyaka’da 277 bin 424 adet sentetik ecza hapı ele geçiren polisin derinleştirdiği operasyonda hapların Gaziemir ilçesinden bir binada üretildiği ortaya çıktı.

Güncel 28.02.2022, 14:26
İzmir Karşıyaka ve Gaziemir’de sentetik hap ve uyuşturucu operasyonu

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Karşıyaka ve Gaziemir’de sentetik hap ve uyuşturucu operasyonu yapıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yeşil ve kırmızı reçeteye tabi sentetik maddeleri usulsüz bir şekilde imal edip dağıtımını yaparak, gençleri zehirlemek isteyen organizasyonların deşifresine yönelik çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalar kapsamında Karşıyaka ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda, M.G. (38)'nin kullandığı araç içerisinde yeşil reçeteye tabi 277 bin 424 adet sentetik ecza hapı ele geçirildi.

İzmir Gaziemir’de sentetik hap ve uyuşturucu operasyonu

Soruşturma kapsamında operasyonu derinleştiren ekipler, yakalanan sentetik hapların imalatının yapıldığı yeri deşifre etti. Hapların Gaziemir ilçesinde 4 katlı bir binanın 4'üncü katında, yurt dışından getirilen hap basım makinaları ile imal edildiği belirlendi. Adrese düzenlenen operasyonda, kırmızı ve yeşil reçeteye tabi sentetik ecza üretimi ve paketlemesi yapan araç gereçleri sahte evrak ve faturalarla yurt dışından temin ederek ülkemize getirdiği tespit edilen A.K.(49), B.H.(23), Z.B.(30) ve E.G.(22) yakalandı.

Öte yandan şüphelilerin, yasa dışı olarak sentetik ecza üretimi yapan makinaların, 500 kilo ağırlığında olduğu ve üretim yapılan iş yeri görünümlü binanın 4'üncü katına vinç yardımı ile çıkarıldığı anlaşıldı. Adreste yapılan aramalarda ise, yeşil reçeteye tabi 168 bin 486 adet sentetik ecza hapı ile sentetik ecza baskı, ambalajı yapan makine, kompresör makineleri, ilaç imalatında kullanılan çeşitli araç ve gereçler ele geçirildi.

Şüpheliler tutuklandı

Operasyon kapsamında olayla ilgili gözaltına alınan A.K.(49), B.H.(23), Z.B.(30), E.G.(22) ve M.G.(38), sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 4 şüpheli de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ayrıca İzmir genelinde gerçekleştirilen operasyonlarda son bir hafta içerisinde toplam 450 bin 881 adet sentetik ecza hapı ele geçirildiği bildirilirken, uyuşturucu madde imalatı ve ticaretinin engellenmesine yönelik operasyonların son sürat sürdürüleceği kaydedildi.

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)