İzmir Seferihisar Mandalina Şenliği Festivali 2021 yapıldı

Seferihisar’da yetişen mandalinanın yeni pazarlar bulmasını hedefleyen Seferihisar 21. Mandalina Şenliği Festivali 2021 etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

Güncel 06.12.2021, 15:17
İzmir Seferihisar Mandalina Şenliği Festivali 2021 yapıldı

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Seferihisar Mandalina Şenliği Festivali 2021 yapıldı. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Bu şenlikte eğleniyoruz, güzel zaman geçiriyoruz ancak tek amacımız var. Gençlerimizin, büyüklerimizin; toprak emekçilerimizin tüm sene emek verdiği ürününün dalında kalmaması, alın terinin karşılığını bulması. Değerli üreticilerimiz, sizlere buradan tekrar sesleniyorum. Lütfen mandalina bahçelerinize sahip çıkın. Ağaçlarımızı betona feda etmeyin. Çiftçinin, köylünün gücü dünyayı değiştirecek! Tarımın ülkemizde ve dünyada stratejik öneme sahip olacağı günler çok yakın” dedi.

Konuşmasına “Seferihisar’ı Seven Seferihisarlı Olsun” kampanyasının da altını çizerek devam eden Başkan İsmail Yetişkin “Seferihisar’da yaşayan, evi olan ancak ikameti ilçemizde olmayanlardan bir ricam var. Biliyorsunuz, son yıllarda ilçe belediyelerinin gelirlerinde ciddi düşüşler var. Bunun sebebi, merkezi hükümetin adaletsiz kaynak aktarımı. Mevcut gelirlerle elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak ikametinizi e-devlet uygulamasından ya da nüfus müdürlüklerinden Seferihisarımıza taşıyarak İller Bankası’ndan aldığımız payın artmasına vesile olabilirsiniz. Böylelikle kadrolarımız artacak, hizmet kalitemiz yükselecek… 48 bin nüfusa göre aldığımız payla, kışın 100 bin vatandaşımıza yazın 160 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Bayramlardaki, tatillerdeki katlamalı artışlar hariç… Adaletli hizmet dağılımı için sizleri ikametinizi Seferihisar’a almaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İzmir Seferihisar Mandalina Şenliği Festivali 2021 yapıldı

2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçildiğinde Mandalina Şenliği’ni yeniden başlattıklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “2009 yılında dedik ki; onlarca yıldır unutulmuş bir geleneği vardı Seferihisar’ın, Mandalina Şenliği vardı. Kesintiye uğramış, bunu tekrar başlatmamız lazım demiştik ve başlattık. 2019 yılında, mandalinamız için coğrafi işaret aldık. Aslında Seferihisar’da atalık tohumların yeşertilmesinden kooperatiflerin kurulmasına, üretici pazarlarının açılmasına, mandalinanın katma değerini büyütecek kurutmasının yapılmasına, birliğin kurulmasına kadar o kadar çok şey yaptık ki… Üreticimizin elinden tutuyoruz. Üreticimize can suyu veriyoruz. Seferihisar’dan başlattığımız ışık İzmir’e ve Türkiye’ye aydınlık oluyor. Yepyeni bir Türkiye’yi hep beraber kuracağız. Umudunuz hiç eksilmesin. Bu topraklar, umudumuzu büyütmek için her şeye sahip. Yeter ki doğru kullanalım, birbirimize, toprağımıza sahip çıkalım, üretmeye devam edelim. Çocuklarımız, bu topraklarda üretiyor olmaktan gurur duyacaklar. Ürettikleri ile doğduğu yerde doyacaklar” diye konuştu.

Mandalina Şenliği kapsamında; Mandalina Kral ve Kraliçesi Volkan Güntoğar ve Yağmur İçer olurken en iyi mandalina üreticisi yarışmasını Birol Ulus, en iyi mandalinalı yemek yarışmasını Recep Hacıibrahimoğlu, tatlı yarışmasını Atiye Sapan ve en iyi mandalinalı hediyelik eşya yarışmasını da Ayfer Güleç kazandı. Eşsiz sesiyle Seferihisarlıların coşkusuna coşku katan Merve Özbey kapalı pazar yerinden adeta rüzgar gibi geçti.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)