İzmir Terra Madre Anadolu Gastronomi Fuarı 2022 tanıtımı yapıldı

2022'de İzmir'de “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenlenecek uluslararası gastronomi fuarının tanıtımı Ödemiş'in Demircili Köyü’nde yapıldı.

Güncel 22.11.2021, 14:40
İzmir Terra Madre Anadolu Gastronomi Fuarı 2022 tanıtımı yapıldı

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Terra Madre Anadolu Gastronomi Fuarı 2022 tanıtımı yapıldı. İzmir, en büyük gıda hareketi Slow Food'un (Yavaş Gıda) önderliğinde “Terra Madre” gastronomi fuarına ev sahipliği yapacak. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan fuar ilk defa İzmir'de düzenlenecek. Terra Madre, İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile eşzamanlı olarak 2-11 Eylül 2022 tarihleri arasında “Terra Madre Anadolu” adıyla gerçekleşecek. Fuarın tanıtımı Ödemiş'in Demircili Köyü’nde geniş bir katılım ile yapıldı.

 

İzmir'in Ödemiş ilçesinde yapılan tanıtım etkinliğinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Başka bir tarım vizyonumuzun altı aşamasını, İzmir Tarımı Ekosistemini paylaşmıştım. O günden bugüne, üreticilerimize ve tüm vatandaşlarımıza verdiğim sözleri harfiyen yerine getirdim. Yerine getirdiğimiz sözler arasında, Bayındır’daki süt fabrikamızın temelini attık, Sasalı’da İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’ni açtık. Ödemiş’teki et entegre tesisini yeniledik ve atalık tohumlar ile yerli hayvan ırklarını desteklemek gibi pek çok çalışmaları yaptık. Üretim yollarını yeniledik. Üreticilerin ürünlerini satın alarak destekliyoruz.  Bugün, İzmir Tarımı kapsamında verdiğimiz vaatlerden bir başkasını daha hayata geçirmek üzere buluştuk. Terra Madre Anadolu Fuarı için çok heyecanlıyım çünkü dünyanın lezzetlerini İzmir’le, İzmir’in lezzetlerini dünyayla buluşturacağız. Ürettiklerinizi ihraç edeceğiz. Hepinizin ekmeğini büyüteceğiz” dedi.

İzmir Terra Madre Anadolu Gastronomi Fuarı 2022

İzmir Terra Madre Anadolu Gastronomi Fuarı 2022 tanıtımı Ödemiş’te yapıldı. Terra Madre’nin sözcük anlamının “toprak ana” olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Bu büyük organizasyonu İzmir’e ve ülkemize taşımamızın tek bir gayesi var; küçük üreticimizi ihracatçı haline getirmek, köylümüzü içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtararak ekmeğini büyütmek. Anadolu mutfak kültürü, bu coğrafyanın bereketli toprakları, havası ve suyuyla yoğrulmuş. Ülkemizde üretilen tarımsal ve gastronomik ürün zenginliğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tariflerine yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği itibara ulaştıracak” şeklinde konuştu.

"İyi ki bu yolu Tunç Başkan ile yürüyoruz"

Terra Madre lansmanında konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise “Söylenecek çok söz var koşulacak çok yol var. Terra Madre’yi ışık olarak Demircili köyünde yaktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Tarım ve hayvancılıkla kendi kendine yeten bir ülke olarak doğru tarım yöntemlerini ne yapmamız gerektiğini Tunç Başkan bize öğretiyor. Bize öğretmenlik yapıyor. Terra Madre’de yine bizim ışığımız oldu Tunç Soyer. İyi ki var, iyi ki de biz onunla birlikte bu yolu yürüyoruz. Tunç Başkan ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dediğinde bu topraklara geldi. Çünkü Ödemiş’in önemi toprağından geliyor. Bu toprak o kadar güzel kullanılmalı ki gelecek nesillere tüm işlevliğiyle bırakılmalı. Bizler biliyoruz ki üretici kazanırsa İzmir kazanır tüm Türkiye, Anadolu kazanır diyoruz. Üreticinin işini kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Terra Madre nedir?

Dünyanın en büyük gıda hareketi olan, “iyi, temiz ve adil gıdayı” savunan Slow Food (Yavaş Gıda) tarafından 2004’te başlatılan Terra Madre (Toprak Ana) etkinliği, gıda üretiminin aktif üyelerini ve dağıtım zincirlerini birleştirerek sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlıyor. Tarımdaki endüstriyel koşullara ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddeden Terra Madre küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve gençlik grubunu kapsıyor. 2012 yılında dünyanın en önemli gastronomi fuarı olan Torino’daki Salone del Gusto ile beraber yapılmaya başlanan Terra Madre, tek bir organizasyon çatısı altında değişik kıtalardan gelen gıdaları çok daha geniş kitlelerle buluşturuyor. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan “Terra Madre” gastronomi fuarı İzmir’de ise “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenleniyor.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)