İzmir’de çıplak semazen tartışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı

İzmir’de geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikte belden yukarısı çıplak şekilde yapılan dans gösterisi sunan semazenle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

Güncel 16.09.2021, 14:07
İzmir’de çıplak semazen tartışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı

Son dakika İzmir haberleri… Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi (UCLG) etkinlikleri kapsamında yapılan bir dans gösterisi tartışmaları da beraberinde getirdi. Semazen kıyafeti giyen dansçı, belden yukarısı çıplak şekilde dans ederek bu konuda hassasiyeti olanları kızdırdı. Sosyal medyada sıkça konuşulan ve Cumhur İttifakı’ndan büyük tepkilerin geldiği çıplak semazen olayında yeni bir gelişme yaşandı. İzmir’de çıplak semazen tartışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 65 ülkeden kültür üreticilerinin Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi (UCLG) etkinliğine katıldığı, bu etkinliğin İzmir’e ve Türkiye’ye önemli kazanımlar sağladığı, uluslararası alanda son derece olumlu etkiler yarattığı kaydedildi. 3 gün süren etkinliğin gala gecesinde ülkemizin kültür zenginliğini geleneksel ve çağdaş motiflerle harmanlayan bir müzik ve dans gösterisi sahnelendiği dile getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Sadece İzmir değil tüm ülke adına eşsiz bir tanıtım olanağı sunan UCLG Kültür Zirvesi hakkında tek satır yayın yapmayan bazı grupların, gala gecesindeki yaklaşık 3 saat süren sanatsal gösterilerin küçük bir bölümü üzerinden çağdışı bir anlayışla, bağnazca yorumlar üretmelerini elbette şaşırtıcı bulmuyoruz.” Sözlerine yer verildi.

İzmir’de çıplak semazen tartışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı

İzmir’de yapılan UCLG etkinliğinde yapılan bir dans gösterisinin yankıları sürüyor. İzmir’de çıplak semazen tartışmaları yeni bir boyut kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; “Açıklamamız “çıplak semazen” başlığıyla paylaşımlar yaparak toplumumuzdaki dini hassasiyetler üzerinden algı yaratmaya çalışan karanlık zihniyetlilere yönelik değildir. Onların sanata, aydınlığa ve tüm çağdaş değerlere düşman olduklarının ve sahip oldukları hastalıklı zihniyetin tedavisinin de mümkün olmadığının bilincindeyiz.

Ancak şunun da bilinmesini isteriz ki gala gecesinde sahne alan uluslararası üne sahip dans sanatçısı Ziya Azazi’nin gösterisi bir sema ayini değildir. Kültür Bakanlığı nezdinde ülkemizi defalarca yurt dışında temsil eden sanatçının eserlerinin dini değerlere saygısızlık olarak değerlendirilmesi söz konusu olamayacağı gibi kurumumuzun da böyle bir girişime asla müsaade etmeyeceği bilinmelidir. 

Ziya Azazi Türkiye’yi 50’den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısı ve koreograftır. “Dervish in Progress” adlı gösterisini sema olarak değil çağdaş bir dans gösterisi olarak sunduğunun özellikle altını çizmektedir. Sanatçı, Mevlevilik kültürünü başka bir platforma taşımak gibi bir iddiası olmadığını çok defalar dile getirmiştir.

2011-2014 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi’nde “Mevlana’nın Çağrısı” eserinde aynı gösteri ile yer almıştır. İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir, Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde dans eden sanatçı, aynı eser ile Kültür Bakanlığı görevlendirmesi yapılarak Çin’de ülkemizi temsil etmiştir.

Kültür ve sanat dünyasına en uzak kişilerin bile küçük bir araştırmayla ulaşabileceği bu bilgiler ışığında bir kez daha ifade etmeliyiz ki, bir sanat eserinin parçası niteliğindeki dans figürleri üzerinden yaratılmaya çalışılan algıların gerçek hedefi tarafımızca bilinmektedir. Sanatı, kültürü, bilimi, demokrasiyi, özgürlüğü, kadın-erkek eşitliğini kısaca aydınlık ve güzel olan her şeyi savunmayı ısrarla sürdüreceğiz.”

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)