Muğla Marmaris dolu yağışı: 24 saatte 175 kilogram yağmur ve dolu yağdı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün sabah saatlerinde başlayan ve ara ara hızını arttıran sağanak yağış gece saatlerinde dolu olarak yağdı.

Güncel 09.01.2022, 16:25
Muğla Marmaris dolu yağışı: 24 saatte 175 kilogram yağmur ve dolu yağdı

Son dakika Muğla Marmaris haberleri… Muğla Marmaris dolu yağışı: 24 saatte 175 kilogram yağmur ve dolu yağdı. Marmaris’te, Hisörünü Mahallesi, Değirmenyanı mevkii, Asparan mevkii, İçmeler, Armutalan, Beldibi, Adaköy ve merkez mahallelerinde bazı ev ve işyerlerini su bastı. Bazı işyerlerini de su basarken, dereler taştı, yollarda su birikintileri oluştu, ulaşımda aksamalar meydana geldi.

Bazı evlerin doludan tıkanan gider boruların taşması yüzünden pencere ve çatılardan su girdiği bildirildi. Sabaha kadar erimeyen dolunun biriktiği alanlar belediye ekipleri tarafından temizlendi. Marmaris Belediyesi, itfaiye grup amirliği, emniyet birimleri ilçeyi mahalle, sokak ve cadde olmak üzere dolaşarak olaylara müdahale ederek yardımcı oluyor. İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler kırsal mahallelerde devriye gezerek olabilecek mağduriyetlere müdahale ederek yardım birimlerine haber veriyor. Marmaris Kaymakamlığı ve belediye ekipleri mağdur vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için sürekli sahada olduklarını belirtti.

Muğla Marmaris dolu yağışı

Orman yangını ve ilk yağışlardaki sel baskını sonrası dün gece fındık büyüklüğünde yağan dolunun ardından başlayan sağanak yağış Marmaris’te yaşamı olumsuz etkiledi. Sağanak yağış sonrası dağlardan kanallar kanalıyla denize karışan topraklı su sonrası Marmaris’te denizin rengi değişti. Masmavi deniz sağanak yağış sonrası toprak rengine dönüşürken, Uzunyalı sahilinin tamamı ve İçmeler sahilinin büyük bölümü toprak rengine dönüştü.

Marmaris’te özellikle orman yangınında tamamen yanan İçmeler bölgesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmaris Belediyesi ekipleri taşkın koruma çalışması sürdürüyor. İçmeler Mahallesi'nde yoğunlaşan ekipler dağlardan tazyikli su ile gelen ve kanalları kapatan molozları temizleyerek taşkın suyunun kanallar kanalıyla denize akmasını sağlıyor. Marmaris’e geceden bu yana yağan sağanak yağışın 200 mm’ye yaklaştığı açıklandı. Muğla bölgesinde en fazla yağışın yaşandığı Marmaris bölgesinde yağmurlu havanın önümüzdeki saatlerde de devam edeceği açıklandı.

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk birkaç gündür devam eden sağanak yağış ve gece başlayan dolu sonrası Muğla Büyükşehir ve Marmaris Belediyesi’ne bağlı tüm ekiplerin seferber olduğunu, şu anda olumsuz bir durumun yaşanmadığını açıkladı.

son dakika izmir ege bölgesi haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)