Profesör doktor lakaplı Şevketi Bostan nedir, Şevketi Bostan faydaları nelerdir?

İzmir Alaçatı Ot Festivali ile yeniden gündeme gelen Profesör Doktor lakaplı mucize ot Şevketi Bostan’ın faydaları ve nasıl yapılır soruları yanıt buldu.

Güncel 28.03.2022, 14:50
Profesör doktor lakaplı Şevketi Bostan nedir, Şevketi Bostan faydaları nelerdir?

İzmir’de düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde yemeklik ve salatalık doğal otların kilogramı 10 TL'den satışa sunulurken, böbrek ve akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği ifade edilen ve yöre insanının ‘profesör doktor’ lakabını taktığı şevketi bostan ise 50 TL'den alıcı buldu. Mucize ot hakkında bilgi almak isteyenler Şevketi Bostan nedir, Şevketi Bostan faydaları nelerdir? Sorularının yanıtını araştırmaya başladı.

İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi'nde bu yıl 11. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivalinde tezgâhlar, yöre insanının bölgeden topladığı yemeklik ve salatalık otlarla renklendi. Şevketi Bostan ile ilgili merak edilen detaylar yanıt buldu.

Şevketi Bostan nedir?

Şevketi Bostan, başta böbrek ve akciğer hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa şifa olduğu ifade edilen ve yöre halkı tarafından ‘profesör doktor’ lakabıyla anılan bir ottur. Şevketi bostanın toplanması çok zor olduğu için fiyatının yüksek olduğunu söyleyen Doğan Subaşı, “Bu ot, dikenin kökünden çıkarılıyor. Temizlemesi de çok zor. Bilmeyenler, ‘Bu ot neden bu kadar pahalı?’ diye soruyor. Şevketi bostan, böbreğe iyi gelir, böbrekteki kumu dökmeye yardımcı olur” dedi.

Şevketi Bostan faydaları nelerdir?

Şevketi Bostan'ın faydaları arasında en başta böbrek ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği sayılabilir. Şevketi bostanın çok emek isteyen bir ot olduğunu söyleyen Ali Kumbasar ise “Şevketi bostan, kocaman dikenlerin arasından büyük emeklerle toplanır. Bu yüzden pahalı. Faydaları çoktur. Zeytinyağlı salatası ve etli yemeği yapılır. Eskiden kimse bilmiyordu, ama şimdi herkes tanıyor profesör doktor şevketi bostanı. Fiyatını da herkes kabullendi” diye konuştu.

Şevketi Bostan nasıl yapılır?

Şevketi bostan salatasının tarifini veren Fırat Korkmaz da “Şevketi bostan akciğerin doktorudur. Topladıktan sonra kaynatıp limon, zeytinyağı ve tuz ekliyoruz. Hepsi bu kadar. Herkes çok seviyor” dedi.

son dakika izmir haberleri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)