Tunç Soyer eleştirilere cevap verdi ve iddiaları yanıtladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, son haftalarda gündemde olan iddialara yanıt verdi ve eleştirileri cevapladı.

Güncel 10.11.2021, 13:30
Tunç Soyer eleştirilere cevap verdi ve iddiaları yanıtladı

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eleştirileri cevapladı ve iddialara yanıt verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) Başkan Tunç Soyer idaresinde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen hafta yaşananlar, yürütülen çalışmalar ve yurt dışı temaslarıyla ilgili meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

Tunç Soyer iddiaları yanıtladı

Katılamadığı geçmiş meclis oturumlarında gündeme gelen eleştirilere ve iddialara cevap veren Başkan Tunç Soyer, “Elektrik fabrikasıyla ilgili, ‘orada hukuki problem var, o nedenle verilemiyor’ denilmiş. Orada bir hukuki problem yok. Çok net. İki buçuk sene önce ihaleye çıkaran irade, ihale sonucunu iptal eden irade, iki buçuk sene sonra yeniden ihaleye çıkmayan iradenin önünde hiçbir hukuki engel yok” dedi.

Gündemdeki diğer konularla ilgili de açıklama yapan Başkan Soyer, “Aynı şekilde bir başka nokta; 300 küsur milyon dolarlık kredi talebimizle ilgili, ‘Dünya Bankası direktörü açıklama yaptı. Böyle bir kredi yok' denilmiş. Biz rüya görmedik! 4 ay boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığı, İller Bankası uzmanlarıyla müzakere yapıldı. Bu müzakereler sonunda 5 Mayıs’ta Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bize yazdığı yazı var. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri Dünya Bankası’yla geçen hafta tekrar görüşmeye gittiler. Diliyorum ki bu kredi Türkiye’nin başka kentleri için de genişletilecek. Son aldığım duyumlar öyle. Yine diliyorum ve biliyorum ki, İzmir için yapılmış bu çalışma yine İzmir’in haklarını teslim ederek sonuçlanacaktır. Sabırsızlıkla bunu bekliyoruz. Ama, ‘böyle bir kredi yok, planlanan böyle bir kredi yok’ lafları doğru değil” dedi.

Seferihisar Belediyesi personel maaşları iddiası

Seferihisar Belediyesi hakkında da açıklamalar yapan Başkan Soyer, ‘Borç batağında bir Seferihisar Belediyesi bıraktı, bugün Seferihisar Belediyesi’nde personel maaşı ödenemiyor, geriden geliyor’ denilmiş. Yok böyle bir şey, doğru değil. Seferihisar Belediyesi’nde bugün geriden gelen bir maaş ödemesi yok. ‘Seferihisar Belediyesi’ni 10 yılda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni 2 buçuk yılda batırdı’ lafları var. Bunlar doğru değil. Bunların bu biçimde dillendirilmesi de doğru değil. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın toleransı, hoşgörüsü geniş olabilir ama ona güvenerek oy veren 1 buçuk milyondan fazla insanın hakkını savunmak da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na düşer. Biz birbirimizi eleştireceğiz, birbirimize elbette söyleyecek çok sözümüz var ama bu seviyede olduğu zaman doğru değil” ifadelerini kullandı.

Tarımı birileri bitirdi

“Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla hayata geçirdikleri çalışmalara ilişkin eleştirilere de yanıt veren Soyer, “Türkiye’de tarım bitti. Türkiye’de tarımı birileri bitirdi. Türkiye’de tarımı bitiren şey ne iklim değişikliği ne üreticinin tembelliği… Hayır; tarımı bitiren tamamen yanlış politikalar. Tamamen dışarıdan ithalatla ayakta kalabilen, samanı, buğdayı ithal ettiğimiz bir noktaya geldik” dedi.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)