Tunç Soyer’den İzmir Harmandalı çöplüğü tesisi ile ilgili son dakika açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Harmandalı Çöplüğü olarak bilinen Harmandalı Çöp Depolama Alanı ile ilgili kritik bir açıklama yaptı.

Güncel 11.11.2021, 15:07
Tunç Soyer’den İzmir Harmandalı çöplüğü tesisi ile ilgili son dakika açıklaması

Son dakika İzmir haberleri… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den İzmir Harmandalı Çöplüğü tesisi ile ilgili son dakika açıklaması geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında Harmandalı’da yaşanan heyelan ile ilgili sunum yapıldı ve alınması gereken önlemler konuşuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, “Alandaki yüzeysel suların ve kaynak sularının toplanması için drenaj hattı döşeme çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonra yayımlanacak raporda alınması gereken ilave önlemler tarafımıza sunulacaktır. Çevre ve halk sağlığını etkileyecek her konu titizlikle takip ediliyor” dedi.

Tunç Soyer’den Harmandalı çöplüğü ile ilgili açıklama

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmirliler rahat edebilirler. Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ile ilgili çöp sızıntı suyu ya da metan gazı sızıntısı söz konusu değil. Bu Dokuz Eylül Üniversitesi hocalarından aldığımız ön bilimsel raporlarla tespit edilmiş durumda. Ama nihai rapor sanıyorum 1 ay sonra çıkmış olacak. Bu rapor doğrultusunda bir yerlerde fore kazık çakılması gerekebilir, bir yerlerde kamulaştırma yapmak, bina boşaltmak gerekebilir ama şu anda böyle bir durumun olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Emin ellerde olduklarını ve son derece titiz bilimsel bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Tunç Soyer, “Heyelan bölgesinde inklinometre kuyularıyla anında tespitler yapılmaya devam ediyor. Bu çalışmalar, heyelan bölgesinde doğabilecek herhangi bir büyük felaket olup olmayacağı konusunda da bizi bilgilendiriyor. Bir yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü olarak,  diğer yandan hocalarımızın bize çizdiği rotada elbirliği ile çalışmaya devam ediyoruz. Final raporu doğrultusunda da ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)