Gurbet Kuşları filmi televizyon ekranlarında sinemaseverler ile buluşmaya devam ediyor. Filmin çekim ve yayın ayrıntıları araştırılıyor. Gurbet Kuşları filmi nerede çekildi, Gurbet Kuşları filmi hangi semtte çekildi, Gurbet Kuşları filmi kaç yılında çekildi, Gurbet Kuşları filmi oyuncuları isimleri nedir sorularının yanıtları ortaya çıktı.

Filmde, Tahir Ağa, Kahramanmaraş’ta işleri bozulunca bütün mal varlığını satıyor ve karısı Hatice, oğulları Selim, Murat, Kemal ve kızı Fatoş’la birlikte İstanbul’a göç ediyor. İstanbul’da bir tamirci dükkânı açmayı kafasına koyuyor ancak büyükşehirde işler hiç de düşündüğü gibi gitmiyor.

Gurbet Kuşları filmi, Orhan Kemal’in toplumcu gerçekçi romanından Turgut Özakman tarafından uyarlanıp sinemaya aktarıldı. İç göç meselesine dikkat çekerek sinemayı etkisi altına alan film, İstanbul’un 50’li ve 60’lı yıllarda değişen çehresini de ortaya koyuyor. Filmin yönetmen koltuğunda Halit Refiğ oturuyor. Yapımcısı Recep Ekicigil olan filmin senaryosunu Orhan Kemal ve Halit Refiğ hazırladı.

Gurbet Kuşları filminin oyuncu kadrosunda Tanju Gürsu, Filiz Akın, Özden Çelik, Pervin Par ve Cüneyt Arkın rol alıyor. Gurbet Kuşları filminin çekildiği yer, çekim yeri, çekildiği semt, ne zaman çekildi, konusu, oyuncu kadrosu karakterleri sorularının yanıtları haberimizde pandorabet yer alıyor.

Gurbet Kuşları filmi kaç yılında çekildi?

Gurbet Kuşları filmi 1964 yılında çekildi. Film 12 Nisan 1964 tarihinde sinemalarda gösterime girdi. Artist Film tarafından dram türünde, siyah-beyaz olarak çekildi. Film, Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla bildiğimiz 1. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerine layık görülerek festivalin ilk ödülünü almıştır.

Yeşilçam sinemasının ünlü jönü Cüneyt Arkın bu filmle geniş kitleler tarafından tanınmış ve ünlü olmuştur. Film, Kahramanmaraş’tan İstanbul’a daha iyi bir yaşam sürebilmek için gelen bir ailenin verdiği yaşam mücadelesini ve toplumsal bozulmayı anlatıyor. Sinemanın öncü filmlerinden olan Gurbet Kuşları filmi 102 dakika pandorabet giriş sürüyor.

Gurbet Kuşları filmi nerede çekildi?

Gurbet Kuşları filmi İstanbul’da çekildi. Filmin çekimleri için İstanbul’un Kadıköy ve Beyoğlu gibi ilçelerinde çekim setleri kuruldu. Filmin çekimleri İstanbul’un farklı ilçe ve semtlerinde yapıldı. Türkiye’deki iç göç olgusuna değinen ilk filmlerden biri olan yapımda, göçün ilk nedeni olarak aktarılmak istenen olgu, farklı ve refah dolu bir yaşama duyulan özlemdir.

Gurbet Kuşları filmi oyuncuları isimleri

 • Tanju Gürsu - Murat Bakırcıoğlu
 • Filiz Akın - Ayla
 • Özden Çelik - Kemal Bakırcıoğlu
 • Pervin Par - Fatma Bakırcıoğlu
 • Cüneyt Arkın - Selim Bakırcıoğlu
 • Önder Somer - Orhan
 • Sevda Ferdağ - Seval/Naciye
 • Hüseyin Baradan - Haybeci
 • Mümtaz Ener - Tahir
 • Gülbin Eray - Despina
 • Danyal Topatan