SON DAKİKA

İzmir

1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule keson batırma operasyonu başladı, otoyol İzmir'e bağlanacak

1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule keson temeli batırma operasyonu başladı. Köprü tamamlandığında otoyol, İzmir - Gebze otoyoluna bağlanacak.

25 Mayıs 2019 17:01
1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule keson batırma operasyonu başladı, otoyol İzmir'e bağlanacak

Son dakika İzmir... 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki ilçesinde yer alan kule keson temeli batırma operasyonu başladı. Lapseki ile Sütlüce arasında inşa edilen köprünün kule kesonlarında çelik şaft montajı tamamlandı.

54 bin 800 ton ağırlığındaki kule kesonlarının batırılmasının ardından kesonun üzerine kule montajı başlayacak. İstanbul Boğazı'nın iki katı uzunlukta olan Çanakkale Boğazı, bu köprüyle birlikte birleşmiş olacak. Köprü, 2 bin 23 metrelik orta açıklıklıkla dünyanın en uzun orta açıklı asma köprüsü olacak.  

OTOYOL GEBZE-İZMİR OTOYOLU'NA BAĞLANACAK 

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, köprünün Gebze-İzmir Otoyolu'na bağlanmasıyla turizm merkezlerinin Avrupa ile mesafesinin kısalacağını belirtti. Bu proje ile birlikte İzmir'de de turizm sektörünün gelişmesi planlanıyor. Bakan Turhan, köprünün kule kesonlarının oturacağı konumlarda zemin iyileştirmesi için 203 adedi kuzey kulede 165 adedi güney kulede olmak üzere 2,5 metre çapında toplam 368 çelik kazık çakıldığı ifade etti.  

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ 2022'DE BİTECEK

Yapılan projeye göre 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de sona erdirilmesi planlanıyor.

Kaynak: İHA

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım