SON DAKİKA

Güncel

2019 İzmir LGBTİ Onur Yürüyüşü başlıyor

İzmir'de bu yıl 7. kez düzenlenecek olan LGBTİ Onur Yürüyüşü için tüm detaylar belli oldu.

12 Haziran 2019 16:50
2019 İzmir LGBTİ Onur Yürüyüşü başlıyor

İzmir’de LGBTİ+ Onur Haftası kutlamaları için hazırlıklar başladı. Bu yıl 7. kez eşcinselliğe dikkat çekmek ve ötekileştirilmeyi engellemek için düzenlenecek olan  Onur Yürüyüşü, 17-23 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacak. Normal şartlarda ayın 23'ünde yapılması planlanan yürüyüşün tarihi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararının üzerine 22 Haziran olarak değiştirildi. 

İzmir'de ilk olarak 2013 yılında gerçekleştirilen İzmir Onur Yürüyüşü, bu yıl 22 Haziran'da saat 18.00'de Eski Leman Kültür'ün önünde başlayacak. Burada Onur Yürüyüşü'ne katılmak isteyen kişiler toplanacak ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne doğru yürüyüş başlayacak. 

LGBTİ NEDİR?

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseksüel kelimelerin baş harfiyle oluşan bir kısaltma olan LGBTİ, bahsi geçen topluluğun haklarını savunmak için kurulmuş bir örgüttür.  

Örgüt, her yıl dünyanın belirli bölgelerinde Onur Yürüyüş'leri düzenlemektedir. Genelde Haziran ayının sonlarına doğru kutlanan etkinlikler, Stonewall Ayaklanması'nın yıl dönümünde gerçekleştirilir. Türkiye'de ilk kez 1993 yılında İstanbul'da kutlanmak istenen ancak İstanbul Valiliğinin ret kararı edeniyle yapılamayan Onur Yürüyüşü, düzenli olarak 2005 yılında başladı. 

Yürüyüşler, Stonewall Ayaklanması'nın anısına yapılıyor. 

STONEWALL AYAKLANMASI NEDİR? 

Amerika Birleşik Devleti'nde, New York şehrinde yer alan Stonewall Inn isimli barda yaşananlar, eşcinsel hakları hareketini başlatan eylem olarak kabul edilmektedir. 1696 yılında baskı ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller, polisi barda rehin almış ve 4 gün boyunca sokaklarda polisle çatışmışlardır. Olayların gerçekleşmesinin ardından 1970 yılında ilk onur yürüyüşleri gerçekleşti. 

Bu tarihin ardından dünyanın birçok bölgesinde LGBTİ dernekleri kuruldu ve onur yürüyüşleri yapıldı. 

GEÇTİĞİMİZ YIL 2 BİN KİŞİ KATILMIŞTI 

Geçtiğimiz yıl Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki ÖSYM binasında başlayan etkinlikler, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde sona ermişti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Onur Yürüyüşü, renkli görüntülere sahne olmuştu.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım