SON DAKİKA

Teknoloji

Apple'dan 5,5 milyon TL'lik yarışma

Ünlü teknoloji devi Apple, sistemsel açıkları kapatmak için 5,5 milyon TL ödüllü yarışma organize etti.

19 Ağustos 2019 09:53
Apple'dan 5,5 milyon TL'lik yarışma

Sistem güvenliğine en çok önem veren şirketlerin başında gelen, ABD'nin teknoloji devi Apple, herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığını öğrenmek için çılgın bir yol seçti. Apple, yıllar önce ABD güvenlik servisi FBI'ın hacklemeyi başardığı iPhone için yeniden yarışma düzenledi. Şirket, iPhone'u hackleyerek sisteme erişebilen kişilere Türk Lirası ile yaklaşık 5,5 milyon TL'lik ödül vadetti. Telefonu hackleyerek sisteme giriş yapan bir kişi, bu para ödülünün sahibi olacak. 

DAHA ÖNCE 1 MİLYON TL VERİLMİŞTİ

Daha önce yaptığı araştırmalarla yaklaşık 1 milyon TL ödül veren Apple, sistemin açıklarının daha hızlı kapatılması için ödül miktarını artırmayı seçti. Apple, bu sayede yazılımsal olarak dünyanın en güvenli platformunu oluşturmayı planlıyor. Apple'ın yarışması, sadece iPhone ile sınırlı değil. Şirket, hackerların ağ saldırısı yapabilmesi halinde ise yaklaşık 2,5 milyon TL'lik ödül vermeyi planlıyor.

FBI SİSTEM GÜVENLİĞİNİ GEÇMİŞTİ

Yaklaşık 3,5 yıl önce bir dava süresince iPhone'u hacklemeyi başaran FBI, suçluların yakalanması için Apple'dan ayrıcalık talep etmişti. Kişilerin güvenliği için iletişim aygıtlarına ulaşmaları gerektiğinin altını çizen FBI, Apple'dan ret yanıtı almıştı. Apple, FBI'a ayrıcalık verilmeyeceğini duyurmuş ve güvenlik açıklarının artık daha agresif bir şekilde kapatılmaya başlanacağını ifade etmişti. Geçtiğimiz 3 yıl içinde çeşitli yarışmalarla güvenlik açıklarını kapatan Apple, tarihin en büyük hackleme ödülüyle sistem açıklarını kapatmayı hedefliyor.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım