SON DAKİKA

İzmir

Bergama Ayasköy’ün belleğine yolculuk

İzmir Bergama Ayasköy Mahallesi’nin geçmişine yolculuk yapılan Ayasköy Bellekevi, ‘Geçmişe Saygı, Geleceğe Miras’ teması ile açıldı.

10 Temmuz 2019 11:49
Bergama Ayasköy’ün belleğine yolculuk

İzmir’in Bergama ilçesinde, Ege Bölgesi’nin eski kasabalarından olan Ayasköy’de, geçmişe yolculuk kapısı açan ve kent müzesi formatında hazırlanan Ayasköy Bellekevi açıldı. Bergama Belediyesi’nin tahsis ettiği yerde eski ve önemli eşyalarını sergileyen Ayasköylüler, ‘Geçmişe Saygı, Geleceğe Miras’ diyerek tarihlerini yaşatıyorlar.

BELLEKEVİ AYASKÖY ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Bergama Ayasköy Bellekevi, Bergama’da düzenlenen Ayasköy Şenliği ile kapılarını açtı. Tarihi elbiseleri, ev eşyalarını, çeyizleri, radyo ve pikap gibi aletleri, Hüsnü Şenlendirici ve Amine Gülse gibi meşhur sanatçıların fotoğraflarını Ayasköy Bellekevi’nde sergileyen Ayasköylüler, yöresel halk oyunları ve keşkek dökerek Ayasköy Şenliği’ni başlattı. Ayasköy’de bellekevi açılması için harekete geçen Ayasköylü Zafer Altuğ, fikrin hayata geçmesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, fotoğrafın dijitalleşmesi ve sosyal medya aracılığında popüler kültüre malzeme edilmesi ile tüketim nesnesine dönüştüğünü ve bu sebepten artık önemini kaybettiğini vurguladı. Her anlarını sosyal medyadan paylaşan insanların olduğunu vurgulayan Altuğ, fotoğraf albümlerinin belleklerinden silindiğini, yeni neslin 2 kuşak önceki nesli tanımadığını, bağların koptuğunu dile getirdi.

AYASKÖY’DE GEÇMİŞE YOLCULUK

Ayasköylülerin sosyal medyada tarihi fotoğrafları paylaştığını söyleyen Zafer Altuğ, Ayasköy’ün albümünü oluşturma fikrinin böylece doğduğunu ve fotoğrafları toplayarak Ayasköy Bellekevi’ni açmak için hareket geçtiklerini söyledi. Altuğ, açılan bellekevi ile kendilerine ulaşan mirası sonraki nesillere iletmek istediklerini vurguladı. Bergama Ayasköy Bellekevi’nin 10 Temmuz Çarşamba gününe kadar açık kalacağı bilgisi paylaşıldı. Bellekevinde, gazetelerde Ayasköy ile ilgili yer alan haberler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa ve Celal Bayar imzalı belgeler, Ayasköylülerin eski fotoğrafları ve kullandıkları eşyaların görselleri de yer alıyor. Ayasköy sakinleri, bellekevine gelenler için tiyatral gösteriler ve geleneklerin canlandırıldığı anları da ziyaretçilerine sunuyor.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım