SON DAKİKA

İzmir

Binali Yıldırım, yeni açılan İzmir - İstanbul otoyolunu kullandı

Ak Parti milletvekili Binali Yıldırım, kısa süre önce açılışı yapılan İzmir - İstanbul otoyolunu kullandı.

8 Ağustos 2019 21:23
Binali Yıldırım, yeni açılan İzmir - İstanbul otoyolunu kullandı

Yapımına 2010 yılında başlanan ve İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 8,5 saatten 3,5 saate düşüren yol, 4 gün önce kullanıma açılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı yolun maliyeti 11 milyar doları bulmuş ve bu rakamın tamamı işletmeci firma tarafından karşılanmıştı. Mevcut 515 kilometrelik yolu 426 kilometreye düşüren yol, yapılan hesaplamalara göre yılda 3,4 milyar TL tasarruf sağlayacak.

BİNALİ YILDIRIM YENİ OTOYOLU KULLANDI

Son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan ancak seçimi kaybeden Ak Parti Milletvekili Binali Yıldırım, açılışı yapılan otoyoldan geçti. İzmir'den İstanbul'a dönen Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım'la birlikte bu yolu kullanarak yolculuk yaptı. Yolculuk öncesinde açıklamalarda bulunan Yıldırım, vatandaşlara uyarılarda da bulundu. Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurallara uyması gerektiğini ifade eden Yıldırım, vatandaşların araçlarını dikkatli kullanmalarını tavsiye etti.

OTOYOLUN FİYATI 256,3 TL

İstanbul'dan yola çıkan ve bu yolu kullanan kişinin, İzmir'e ulaştığında ödeyeceği rakam, aracına göre farklılık gösteriyor. Otomobille bu yolu kat eden kişi, İzmir'e geldiğinde 256,3 TL ödüyor. Bu yol, minibüsle gidildiğinde ise 410 TL'yi buluyor. Yapılan anlaşmalara göre, yolu işleten firmaya da geçiş garantisi verildi. Buna göre araç geçişi eğer eksik kalırsa, aradaki fark devlet hazinesinden karşılanacak. Yapımında 8 bin 500 kişinin çalıştığı otoyolda bin kişiye yakın kişi de istihdam edilecek.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım