SON DAKİKA

İzmir

Bornova’da üreticilerin yüzü gülecek

İzmir Bornovalı üreticilerin ürünlerini almak için harekete geçen Bornova Belediyesi, köylerde tarım potansiyelinin belirlenmesi için çalışma başlattı.

4 Ağustos 2019 18:10
Bornova’da üreticilerin yüzü gülecek

İzmir’in Bornova ilçesinde tarım üreticilerinin yüzünü güldürecek gelişmeler yaşanıyor. Bornovalı tarım üreticilerinin mağdur olmaması için ürünlerin satın alınması yönünde model geliştiren Bornova Belediyesi, ilçedeki tarım envanterini çıkarmak için üreticilerle birebir görüşmeler yapmaya başladı. Üreticilerle anket yaparak formları hazırlayan Bornova Belediyesi, alınan ürünleri pazarlarda satacak.

ÜRETİCİYE 30 SORULUK ANKET

Bornova’nın 12 köyünde, tarım üretiminin kapsamının belirlenmesi için anket yoluyla envanter çalışması başladı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un talimatıyla başlayan anket çalışmasında, üreticilere sorulmak üzere 30 soru hazırlandı. Bornovalı üreticiler, Başkan İduğ kendilerini ziyaret ettiğinde, ürünlerin satılamaması konusunu gündeme taşımış ve bu konuda adım atılmasını beklediklerini kaydetmişlerdi. Çiftçilerin yaşadığı problemleri yakından takip eden Başkan İduğ, ürünlerin alınması ve belediye kanalıyla satılması yönünde proje hazırlanmasını istemiş ve bu konuda yakın zamanda adım atılacağı dile getirmişti. Bornova Belediyesi’nin ilgili biriminin harekete geçmesiyle başlayan faaliyet kapsamında, Bornova’nın Eğridere ve Laka köylerine gidildi ve üreticilerle karşılıklı konuşularak anket formları dolduruldu.

SATIN ALMA GARANTİSİ VERİLECEK

Üreticiler için hazırlanan anket sorularının içinde, elde edilen ürün miktarı, kullanılan ekipmanın maliyeti, ürünlerin hangi yollarla satıldığı, çiftçilerin ürünlerden elde ettiği kazanç gibi farklı aşamaları kapsayan sorular yer aldı. Yapılan anket çalışması hakkında açıklamalarda bulunan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, belediye personeli tarafından tespit çalışmalarının devam ettiğini, anket çalışması bittiğinde ürünler için çiftçilere ekim öncesi satın alma garantisi verileceğini kaydetti. Tarımın ve çiftçinin önemine değinen Başkan İduğ, ürünlerin satın alınarak Bornova’da kurulacak pazarlarda satılması için model geliştirileceğini dile getirdi.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım