SON DAKİKA

İzmir

Çeşme - Lavrion seferini yapan firma, 3 milyon TL zarar etmiş

Kısa süre önce iptal edilen Çeşme - Lavrion seferlerini düzenleyen firma, 3 milyon TL zarar ettiklerini açıkladı.

9 Ağustos 2019 12:24
Çeşme - Lavrion seferini yapan firma, 3 milyon TL zarar etmiş

İzmirli ihracatçıların heyecanla beklediği ve yaklaşık 40 gün önce açılan, daha sonra 2 kez teknik sebeplerle ertelenen Çeşme - Lavrion feribot seferleri, kısa süre önce yapılan açıklamayla iptal edilmişti. Feribot seferlerini düzenleyen firma, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla kapasite yetersizliğini gerekçe göstermiş ve hattın kapatıldığını duyurmuştu. Açıklamada, feribot seferi için ücret ödeyen kişilerin de bankalarına müracaat etmeleri gerektiği dile getirilmişti.

3 MİLYON TL'YE YAKIN ZARAR

Seferlerin iptalinin ardından firmanın yönetim kurulu başkanı Bülent İpek, yeni bir açıklamada bulundu. Türk denizciliğinin gelişmesi için devletin destek vermesi gerektiğini belirten İpek, liman giriş çıkış bedelinin de çok yüksek olduğunu ifade etti. Seferlerin başladığı günden, erteleme kararına kadar 16 sefer yaptıklarını belirten İpek, bu süreçte çok büyük zarar etiklerini kaydetti. Feribot seferlerinin iptal edilmemesi için çok çabaladıklarını ancak talebin de az olduğunu söyleyen İpek, daha küçük feribot için kiralama teklifi yaptıklarını ancak başarıya ulaşamadıklarını belirtti. Zararlarının Türk Lirası ile 3 milyonu bulduğunu vurgulayan İpek, hattı kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

TIRLAR DÖNÜŞTE KARA YOLUNU TERCİH ETTİ

Türkiye'ye gelen Avrupa'daki vatandaşların Yunanistan'a kadar karadan geldikten sonra vapur yerine yine kara yolculuğunu tercih ettiğini söyleyen başkan Bülent İpek, turistlerin de hatta ilgi göstermediğini ifade etti. İpek, Euro kurunun yüksek olmasının da talebin düşük kalmasında etkili olduğunu belirtti. İpek, TIR'ların da gidişte vapuru tercih ettiğini ancak dönüşte kara yolunu kullandıklarını dile getirdi. Başkan İpek, sözlerini bilet için ödeme yapan kişilerin bir kısmına iade işleminin gerçekleştiğini, sürecin de devam ettiğini söyleyerek sonlandırdı.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım