SON DAKİKA

İzmir

CHP'li Vekil Sibel Özdemir, genç işsizliğine dikkat çekti, gözler İzmir'e çevrildi

CHP'li vekil Sibel Özdemir, geçtiğimiz yıla göre genç nüfusta işsizliğin yüzde 26'a yükseldiğini söyledi. TÜİK, 2018 yılında İzmir'de işsizlik oranının yüzde 0,2 azaldığını açıklamıştı.

26 Mayıs 2019 16:59
CHP'li Vekil Sibel Özdemir, genç işsizliğine dikkat çekti, gözler İzmir'e çevrildi

Son dakika İzmir... Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, son günlerde artan genç işsizliği konusunda Meclis Araştırma Önergesi verdi. Genç işsizliğinin hızla arttığını ifade eden Sibel Özdemir, gündem konusunun öncelikli konusunun 13 milyon gencin iş talebi olması gerektiğini belirtti. 

Genç nüfusta işsizlik oranının, geçtiğimiz yıla göre yüzde 6 artarak 26,1 olduğunu söyleyen Özdemir, her dört gençten birinin ekonomik ve eğitim hayatının dışında kaldığını söyledi. Özdemir, bunun yanı sıra işsiz üniversite mezunlarının oranı 2014 yılında 10,6 iken bu yıl yüzde 12,4'e yükseldiğini ifade etti. 

İzmir Konak

İZMİR'DE İŞSİZLİK ORANINDA AZALMA OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılında İzmir'de işsizlik oranının, önceki yıla göre yüzde 0,2 azaldığını açıklamıştı. TÜİK verilerine göre İzmir'de işsizlik oranı erkeklerde 0,6 ile 10,8, kadınlarda ise 0,4 artışla yüzde 19,3 olmuştu. Öte yandan İzmir'de istihdam oranının 1,6 milyon kişi ile yüzde 48,5 olduğu belirtilmişti.  İzmir, yüzde 19,3 ile kadınlarda işsizlik oranının en yüksek olduğu 9. şehri olmuştu.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu, henüz İzmir'de 2019 işsizlik verileriyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım