SON DAKİKA

İzmir

Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi, İzmir'e yeni metro geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de yapımı planlanan Buca Metrosu'na onay verdi. Metronun 5 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.

12 Temmuz 2019 13:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi, İzmir'e yeni metro geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan İzmir'in Buca ilçesine yapılacak metro için beklenen imza geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, projenin programa alınması nedeniyle Erdoğan'a teşekkür etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tunç Soyer, Ankara'dan sadece bir imza beklediklerini ve bunun da gelmesiyle çalışmalara hızlı bir şekilde başlayacaklarını dile getirdi. Devlet bütçesinden herhangi bir para talep etmeyeceklerini ifade eden Soyer, uluslararası kredi yoluyla metronun yapılacağını belirtti. 

5 YILDA BİTMESİ PLANLANIYOR 

Finansman konusunda birkaç ay içinde görüşmelere başlayacaklarını duyuran Soyer, 2020 yılında metro inşaatının yapımına başlamayı hedeflediklerini ifade etti. Başkan Soyer, 13,5 kilometre uzunluğunda olması planlanan hattın 5 yıl içinde kullanıma açılmasının planlandığını kaydetti. Soyer, bu metro ile İzmir'deki toplu ulaşım hattının gelişeceğini belirtti. 

BUCA METROSU ÖZELLİKLERİ 

11 istasyondan oluşacak olan Buca Metrosu, Üçyol - Buca Koop. arasında hizmet verecek. Metro hattı, İZBAN ile Şirinyer'de de kesişim yapacak. Metro hattında makinist bulunmayacak, trenler sürücüsüz çalışacak. 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE TARTIŞMA ÇIKMIŞTI 

Dün yapılan İzmir Büyükşehir Meclisinde, 2 yılda 3 kez onay için başvuru yapıldığı ancak yanıt alınamadığı ifade edilmişti. Maliyetin her geçen gün yükseldiği dile getirilirken Dokuz Eylül Üniversitesi'nin vermediği arsa nedeniyle de hattın uzamak zorunda kaldığı, bu nedenle kilometre başına maliyetin arttığı dile getirilmişti. Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise konuyla ilgili doğru yazının yazılıp yazılmadığının ve onay beklenen yerin doğru olup olmadığının bilinmediğini belirtmişti.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım