SON DAKİKA

İzmir

DEÜ Rektörü Nükhet Hotar'dan Tunç Soyer'e eleştiri

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuar’ın taşınması tartışmaları devam ediyor. Rektör Hotar, Tunç Soyer’i ve Buğra Gökçe’yi suçladı.

15 Ağustos 2019 20:31
DEÜ Rektörü Nükhet Hotar'dan Tunç Soyer'e eleştiri

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuarı’nın taşınması hakkında süren tartışmalara bir yenisi daha eklendi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar bir açıklama yayınlayarak, Tunç Soyer’in ve Dr. Buğra Gökçe’nin verdikleri sözleri yerine getirmediğini söyledi.

2 KURUM YETKİLİLERİ GÖRÜŞTÜ

İzmir Narlıdere’de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuarı’nın depreme dayanıklı olmadığı raporlara yansımış ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Buca Tınaztepe’ye taşınacağı yönünde bilgiler paylaşılmıştı. Üniversitede görevli akademisyenler ve öğrenciler taşınma kararını eleştirmiş ve öğrencilerin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmesinin ardından mevcut binanın güçlendirilmesi için destek sözü verilmişti. Daha sonra, Başkan Soyer tartışmaların devam etmesi üzerine bir açıklama yayınlamış, taşınma konusu gündeme geldiğinde nasıl yardımcı olabileceklerini düşündüklerini ve 2 kurumun yetkililerinin bir araya gelerek görüştüklerini söylemiş, ancak ortak bir karar alınmadığını dile getirerek ‘söz verildiği’ iddialarına tepki göstermişti. Konuyla ilgili bir açıklama da Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’dan geldi.

SOYER’İ VE GÖKÇE’Yİ ELEŞTİRDİ

Üniversitenin web sitesinden açıklama yayınlayan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, GSF’nin depreme dayanıksız olduğu yönünde gelen raporların ardından, üniversitede görevli çalışanların ve öğrencilerin güvenliği için çalışma başlattıklarını ve Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservatuar’ın taşınması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek olacağı yönünde beyanda bulunduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nden kendilerine yeni bir yazının ulaştığını ve yazıda destek kararlarından vazgeçtiklerinin yazılı olduğunu kaydeden Rektör Hotar, bu davranışı kamuoyunun takdirine bıraktıklarını dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe’nin kendilerine ilettikleri yazılarda ve sosyal medya paylaşımlarında yazdıklarının üzüntü verici olduğunu söyleyen Hotar, önce yardım talebinde bulunan, daha sonra vazgeçen İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine bu durumun yakışmadığını ifade etti. Daha önce verilen destek sözünden ve şimdi karardan vazgeçilmesinden dolayı zamanlarının boşa harcandığını söyleyen Hotar, GSF ve Konservatuar binalarını kendi yerlerinde yeniden inşa edeceklerini dile getirdi.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım